
Philips CDM 70W/830 Med PAR30L Spot ceramic metal halide bulb
Description
70w high-efficiency, ceramic metal halide reflector PAR30L (long neck) Spot lamp with a stable color over lifetime and a crisp, sparkling light
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 10 |
| Beam Spread | Spot SP |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 3.740 |
| Lamp Finish | reflector |
| Maximum Overall Length (in) | 4.750 |
| Rated Life (Hours) | 11000 |
| Shape | PAR30L |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Video
Additional Info
More Images




Philips CDM 70W/830 Med PAR30L Spot ceramic metal halide bulb
Description
70w high-efficiency, ceramic metal halide reflector PAR30L (long neck) Spot lamp with a stable color over lifetime and a crisp, sparkling light
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 10 |
| Beam Spread | Spot SP |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 3.740 |
| Lamp Finish | reflector |
| Maximum Overall Length (in) | 4.750 |
| Rated Life (Hours) | 11000 |
| Shape | PAR30L |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Video
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
70w high-efficiency, ceramic metal halide reflector PAR30L (long neck) Spot lamp with a stable color over lifetime and a crisp, sparkling light
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| Beam Angle (deg.) | 10 |
| Beam Spread | Spot SP |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 3.740 |
| Lamp Finish | reflector |
| Maximum Overall Length (in) | 4.750 |
| Rated Life (Hours) | 11000 |
| Shape | PAR30L |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |













