
Philips CDM-TD 150W/830 RX7s Metal Halide Bulb
Description
Range of double-ended, compact, high-efficiency, discharge lamps with a stable colour over lifetime and a crisp, sparkling light
Specs
| Base | RX7S RSC |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 88 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 13250 |
| Rated Life (Hours) | 16000 |
| Shape | Double-Ended |
| Wattage (W) | 150W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Original: $70.19
-70%$70.19
$21.06Philips CDM-TD 150W/830 RX7s Metal Halide Bulb
Description
Range of double-ended, compact, high-efficiency, discharge lamps with a stable colour over lifetime and a crisp, sparkling light
Specs
| Base | RX7S RSC |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 88 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 13250 |
| Rated Life (Hours) | 16000 |
| Shape | Double-Ended |
| Wattage (W) | 150W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Range of double-ended, compact, high-efficiency, discharge lamps with a stable colour over lifetime and a crisp, sparkling light
Specs
| Base | RX7S RSC |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 88 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 13250 |
| Rated Life (Hours) | 16000 |
| Shape | Double-Ended |
| Wattage (W) | 150W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |


















