
PHILIPS Ceramalux 400W ED18 E39 High Pressure Sodium Bulbs
Description
Ceramalux 400W Mog ED18 CL ALTO. Replace yellow light with crisp, bright white light with just a simple twist! Ideal for industrial applications, warehouses, post top applications and parking lots
Specs
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Shape | ED18 |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 21 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Diameter (in) | 2.25 |
| Luminous Flux (lm) | 50,000 |
| Maximum Overall Length (in) | 9.75 |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Original: $32.39
-70%$32.39
$9.72More Images

PHILIPS Ceramalux 400W ED18 E39 High Pressure Sodium Bulbs
Description
Ceramalux 400W Mog ED18 CL ALTO. Replace yellow light with crisp, bright white light with just a simple twist! Ideal for industrial applications, warehouses, post top applications and parking lots
Specs
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Shape | ED18 |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 21 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Diameter (in) | 2.25 |
| Luminous Flux (lm) | 50,000 |
| Maximum Overall Length (in) | 9.75 |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Ceramalux 400W Mog ED18 CL ALTO. Replace yellow light with crisp, bright white light with just a simple twist! Ideal for industrial applications, warehouses, post top applications and parking lots
Specs
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Shape | ED18 |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 21 |
| Color Temperature (K) | 2100K |
| Diameter (in) | 2.25 |
| Luminous Flux (lm) | 50,000 |
| Maximum Overall Length (in) | 9.75 |
| Rated Life (Hours) | 24000 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |






















