
Philips ED75 70w E39 Mogul Screw base High Pressure Sodium HID Light Bulb
Description
Philips ED75 70w E39 Mogul Screw base High Pressure Sodium HID Light Bulb
Philips 70w Clear Ceramalux High Pressure Sodium HPS Lamp with Mogul Base. This product utilizes ALTO Lamp Technology. ALTO products pass the US EPA's Toxicity Characteristic Leaching Procedure (TCLP) for non-hazardous waste status.
- Manufacturer: Philips
- Bulb Type: ED75
- Ansi Code: S62
- Base: E39 Mogul Screw, Shape: ED23.5
- Watts: 70, Voltage: 60
- Lumens: 6600, Finish: Clear
- CRI: 13, Rated Life: 33,000 hrs
- Color Temp: 2100k, Color: Warm White
- Burning Position: Universal
Specs
| Manufacturer | Philips |
| Bulb Type | ED75 |
| Ansi Code | S62 |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Shape | ED23.5 |
| Finish | Clear |
| Watts | 70 |
| Voltage | 60 |
| Lumens | 6600 |
| Rated Life | 33,000 hrs |
| Color Temp | 2100k |
| Color | Warm White |
| CRI | 13 |
| Length | 7.75 in |
| Width | 2.9 in |
| Burning Position | Universal |
| Mercury (Hg) Content | 17 mg |
| UPC | 046677467258 |
Additional Info
More Images

Philips ED75 70w E39 Mogul Screw base High Pressure Sodium HID Light Bulb
Description
Philips ED75 70w E39 Mogul Screw base High Pressure Sodium HID Light Bulb
Philips 70w Clear Ceramalux High Pressure Sodium HPS Lamp with Mogul Base. This product utilizes ALTO Lamp Technology. ALTO products pass the US EPA's Toxicity Characteristic Leaching Procedure (TCLP) for non-hazardous waste status.
- Manufacturer: Philips
- Bulb Type: ED75
- Ansi Code: S62
- Base: E39 Mogul Screw, Shape: ED23.5
- Watts: 70, Voltage: 60
- Lumens: 6600, Finish: Clear
- CRI: 13, Rated Life: 33,000 hrs
- Color Temp: 2100k, Color: Warm White
- Burning Position: Universal
Specs
| Manufacturer | Philips |
| Bulb Type | ED75 |
| Ansi Code | S62 |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Shape | ED23.5 |
| Finish | Clear |
| Watts | 70 |
| Voltage | 60 |
| Lumens | 6600 |
| Rated Life | 33,000 hrs |
| Color Temp | 2100k |
| Color | Warm White |
| CRI | 13 |
| Length | 7.75 in |
| Width | 2.9 in |
| Burning Position | Universal |
| Mercury (Hg) Content | 17 mg |
| UPC | 046677467258 |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips ED75 70w E39 Mogul Screw base High Pressure Sodium HID Light Bulb
Philips 70w Clear Ceramalux High Pressure Sodium HPS Lamp with Mogul Base. This product utilizes ALTO Lamp Technology. ALTO products pass the US EPA's Toxicity Characteristic Leaching Procedure (TCLP) for non-hazardous waste status.
- Manufacturer: Philips
- Bulb Type: ED75
- Ansi Code: S62
- Base: E39 Mogul Screw, Shape: ED23.5
- Watts: 70, Voltage: 60
- Lumens: 6600, Finish: Clear
- CRI: 13, Rated Life: 33,000 hrs
- Color Temp: 2100k, Color: Warm White
- Burning Position: Universal
Specs
| Manufacturer | Philips |
| Bulb Type | ED75 |
| Ansi Code | S62 |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Shape | ED23.5 |
| Finish | Clear |
| Watts | 70 |
| Voltage | 60 |
| Lumens | 6600 |
| Rated Life | 33,000 hrs |
| Color Temp | 2100k |
| Color | Warm White |
| CRI | 13 |
| Length | 7.75 in |
| Width | 2.9 in |
| Burning Position | Universal |
| Mercury (Hg) Content | 17 mg |
| UPC | 046677467258 |













