
PHILIPS MasterColor 70W ED17 E26 HID Light Bulb
Description
- Environmentally Responsible TCLP* Compliant ALTO Lamp Technology.- High lamp efficacy (up to 95 LPW)- Energy-efficient alternative to incandescent / halogen.
Specs
| Abbreviation Name | MHC70/C/U/M/4K/ALTO |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 92 Ra8 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Luminous Flux (LM) | 5500 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.437 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED17 |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
More Images

PHILIPS MasterColor 70W ED17 E26 HID Light Bulb
Description
- Environmentally Responsible TCLP* Compliant ALTO Lamp Technology.- High lamp efficacy (up to 95 LPW)- Energy-efficient alternative to incandescent / halogen.
Specs
| Abbreviation Name | MHC70/C/U/M/4K/ALTO |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 92 Ra8 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Luminous Flux (LM) | 5500 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.437 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED17 |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
- Environmentally Responsible TCLP* Compliant ALTO Lamp Technology.- High lamp efficacy (up to 95 LPW)- Energy-efficient alternative to incandescent / halogen.
Specs
| Abbreviation Name | MHC70/C/U/M/4K/ALTO |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 92 Ra8 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Luminous Flux (LM) | 5500 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.437 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED17 |
| Wattage (W) | 70W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |















