
PHILIPS MasterColor CMH 150W 4000K E26 Base ED17 M102/M142/E bulb
Description
Philips MasterColor Ceramic Metal Halide 150w 4000K color temperature, 12000 Lumens, 20000 Hours average life.
Specs
| Abbreviation Name | MCH150/C/U/M/4K Med ED17 |
| ANSI | M102/M142/E |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Coated |
| Luminous Flux (LM) | 12000 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED17 |
| Wattage (W) | 150W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
PHILIPS MasterColor CMH 150W 4000K E26 Base ED17 M102/M142/E bulb
Description
Philips MasterColor Ceramic Metal Halide 150w 4000K color temperature, 12000 Lumens, 20000 Hours average life.
Specs
| Abbreviation Name | MCH150/C/U/M/4K Med ED17 |
| ANSI | M102/M142/E |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Coated |
| Luminous Flux (LM) | 12000 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED17 |
| Wattage (W) | 150W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips MasterColor Ceramic Metal Halide 150w 4000K color temperature, 12000 Lumens, 20000 Hours average life.
Specs
| Abbreviation Name | MCH150/C/U/M/4K Med ED17 |
| ANSI | M102/M142/E |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Coated |
| Luminous Flux (LM) | 12000 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED17 |
| Wattage (W) | 150W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |















