
PHILIPS MasterColor CDM 150W ED17P E26 HID Light Bulb
Description
Direct retrofit with immediate energy savings!Range of protected, high-efficiency long life ceramic metal halide lamps with a stable color over lifetime and a crisp, sparkling light to be used in open fixtures.- Environmentally Responsible TCLP* Compliant ALTO Lamp Technology.- High lamp efficacy (up to 95 LPW)- Energy-efficient alternative to incandescent / halogen.
Specs
| Abbreviation Name | MHC150/U/MP/3K ALTO |
| EAN/UPC | 046677134631 |
| Material | 928601171501 |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 85 Ra8 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 12900 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 16000 |
| Shape | ED17 |
| Wattage (W) | 150W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
PHILIPS MasterColor CDM 150W ED17P E26 HID Light Bulb
Description
Direct retrofit with immediate energy savings!Range of protected, high-efficiency long life ceramic metal halide lamps with a stable color over lifetime and a crisp, sparkling light to be used in open fixtures.- Environmentally Responsible TCLP* Compliant ALTO Lamp Technology.- High lamp efficacy (up to 95 LPW)- Energy-efficient alternative to incandescent / halogen.
Specs
| Abbreviation Name | MHC150/U/MP/3K ALTO |
| EAN/UPC | 046677134631 |
| Material | 928601171501 |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 85 Ra8 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 12900 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 16000 |
| Shape | ED17 |
| Wattage (W) | 150W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Direct retrofit with immediate energy savings!Range of protected, high-efficiency long life ceramic metal halide lamps with a stable color over lifetime and a crisp, sparkling light to be used in open fixtures.- Environmentally Responsible TCLP* Compliant ALTO Lamp Technology.- High lamp efficacy (up to 95 LPW)- Energy-efficient alternative to incandescent / halogen.
Specs
| Abbreviation Name | MHC150/U/MP/3K ALTO |
| EAN/UPC | 046677134631 |
| Material | 928601171501 |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 85 Ra8 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 12900 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 16000 |
| Shape | ED17 |
| Wattage (W) | 150W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |


















