
PHILIPS MasterColor CDM 50W BD17 E26 base Elite HID Light Bulb
Description
PHILIPS MasterColor Ceramic Metal Halide CMD 50 Watt BD17 shape E26 Medium base Elite HID Light Bulb MasterColor Ceramic Metal Halide ED-17 Elite lamps provide excellen lumen maintenance and outstanding performance over time in the familiar BD-17 lamp shape.
Specs
| Abbreviation Name | MHC50/U/M/3K ELITE |
| Ballast | C110/M110/E |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 85 Ra8 |
| Color Temperature (K) | 3150K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 5300 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 16000 |
| Shape | BD17 |
| Wattage (W) | 50W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Original: $44.27
-70%$44.27
$13.28More Images

PHILIPS MasterColor CDM 50W BD17 E26 base Elite HID Light Bulb
Description
PHILIPS MasterColor Ceramic Metal Halide CMD 50 Watt BD17 shape E26 Medium base Elite HID Light Bulb MasterColor Ceramic Metal Halide ED-17 Elite lamps provide excellen lumen maintenance and outstanding performance over time in the familiar BD-17 lamp shape.
Specs
| Abbreviation Name | MHC50/U/M/3K ELITE |
| Ballast | C110/M110/E |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 85 Ra8 |
| Color Temperature (K) | 3150K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 5300 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 16000 |
| Shape | BD17 |
| Wattage (W) | 50W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
PHILIPS MasterColor Ceramic Metal Halide CMD 50 Watt BD17 shape E26 Medium base Elite HID Light Bulb MasterColor Ceramic Metal Halide ED-17 Elite lamps provide excellen lumen maintenance and outstanding performance over time in the familiar BD-17 lamp shape.
Specs
| Abbreviation Name | MHC50/U/M/3K ELITE |
| Ballast | C110/M110/E |
| Base | E26 Medium Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 85 Ra8 |
| Color Temperature (K) | 3150K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Clear |
| Luminous Flux (LM) | 5300 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 16000 |
| Shape | BD17 |
| Wattage (W) | 50W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |















