
Philips 200006 CDM-TC/35W/830/G8.5/T4 35W Metal Halide Bulb
Description
Specs
| Abbreviation Name | CDM-TC/35W/830/G8.5/T4 |
| Ballast | C130/E |
| Base | G8.5 2-Pin |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 81 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 0.5 |
| Luminous Flux (LM) | 6600 |
| Maximum Overall Length (in) | 3.343 |
| Rated Life (Hours) | 12000 |
| Shape | T4 |
| Wattage (W) | 35W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Original: $47.51
-70%$47.51
$14.25Philips 200006 CDM-TC/35W/830/G8.5/T4 35W Metal Halide Bulb
Description
Specs
| Abbreviation Name | CDM-TC/35W/830/G8.5/T4 |
| Ballast | C130/E |
| Base | G8.5 2-Pin |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 81 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 0.5 |
| Luminous Flux (LM) | 6600 |
| Maximum Overall Length (in) | 3.343 |
| Rated Life (Hours) | 12000 |
| Shape | T4 |
| Wattage (W) | 35W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Specs
| Abbreviation Name | CDM-TC/35W/830/G8.5/T4 |
| Ballast | C130/E |
| Base | G8.5 2-Pin |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 81 |
| Color Temperature (K) | 3000K |
| Diameter (in) | 0.5 |
| Luminous Flux (LM) | 6600 |
| Maximum Overall Length (in) | 3.343 |
| Rated Life (Hours) | 12000 |
| Shape | T4 |
| Wattage (W) | 35W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |















