
Philips MH Std 175W/640 Med BD17 CL M57/E Metal Halide Bulb
Description
Philips Switch Start quartz metal halide lamps for long life and high efficiency.
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| EAN/UPC | 046677114169 |
| Material | 928601122311 |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Clear |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | BD17 |
| Wattage (W) | 175W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Original: $78.00
-70%$78.00
$23.40More Images

Philips MH Std 175W/640 Med BD17 CL M57/E Metal Halide Bulb
Description
Philips Switch Start quartz metal halide lamps for long life and high efficiency.
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| EAN/UPC | 046677114169 |
| Material | 928601122311 |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Clear |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | BD17 |
| Wattage (W) | 175W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips Switch Start quartz metal halide lamps for long life and high efficiency.
Specs
| Base | E26 Medium Screw |
| EAN/UPC | 046677114169 |
| Material | 928601122311 |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 2.125 |
| Lamp Finish | Clear |
| Maximum Overall Length (in) | 5.438 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | BD17 |
| Wattage (W) | 175W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |















