
PHILIPS MSR Gold 1200W SA/2 Double Ended HID Bulb
Description
This item is discontinued. Please check the related SKU 54269 OSRAM SHARXS 1200W 7500K
Other related options:
- Osram 55188 6100K
- Osram 54268 6900K
- Osram 54269 7500K
PHILIPSMSR lampGold 1200 SA/2 DE, MSR Gold SA Double Ended
The MSR Gold 1200 SA/2 DE bulbs is used in following equipment
- PR Lighting XL 1200 Spot
- PR Lighting XL 1200 Wash
Specs
| Base | SFc10-4 |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 85 |
| Color Temperature (K) | 7500K |
| Diameter (in) | 0.866 |
| Luminous Flux (LM) | 99000 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.35 |
| Rated Life (Hours) | 750 |
| Wattage (W) | 1200W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Original: $211.67
-70%$211.67
$63.50More Images

PHILIPS MSR Gold 1200W SA/2 Double Ended HID Bulb
Description
This item is discontinued. Please check the related SKU 54269 OSRAM SHARXS 1200W 7500K
Other related options:
- Osram 55188 6100K
- Osram 54268 6900K
- Osram 54269 7500K
PHILIPSMSR lampGold 1200 SA/2 DE, MSR Gold SA Double Ended
The MSR Gold 1200 SA/2 DE bulbs is used in following equipment
- PR Lighting XL 1200 Spot
- PR Lighting XL 1200 Wash
Specs
| Base | SFc10-4 |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 85 |
| Color Temperature (K) | 7500K |
| Diameter (in) | 0.866 |
| Luminous Flux (LM) | 99000 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.35 |
| Rated Life (Hours) | 750 |
| Wattage (W) | 1200W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
This item is discontinued. Please check the related SKU 54269 OSRAM SHARXS 1200W 7500K
Other related options:
- Osram 55188 6100K
- Osram 54268 6900K
- Osram 54269 7500K
PHILIPSMSR lampGold 1200 SA/2 DE, MSR Gold SA Double Ended
The MSR Gold 1200 SA/2 DE bulbs is used in following equipment
- PR Lighting XL 1200 Spot
- PR Lighting XL 1200 Wash
Specs
| Base | SFc10-4 |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 85 |
| Color Temperature (K) | 7500K |
| Diameter (in) | 0.866 |
| Luminous Flux (LM) | 99000 |
| Maximum Overall Length (in) | 5.35 |
| Rated Life (Hours) | 750 |
| Wattage (W) | 1200W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
























