
Philips SOX 18W 1SL Low Pressure Bulb
Description
Philips SOX -E 18W low pressure sodium lamps with high energy efficiency.
Specs
| Base | BY22D |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Temperature (K) | 1800K |
| Diameter (in) | 2.04 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.50 |
| Shape | T15 |
| Luminous Flux | 1800Lm |
| Rated Life | 18000hrs |
| Wattage (W) | 18W |
| Order product name | MASTER SOX-E 18W BY22d 1SL |
| EAN/UPC - Product | 8711500192806 |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Original: $152.00
-70%$152.00
$45.60More Images

Philips SOX 18W 1SL Low Pressure Bulb
Description
Philips SOX -E 18W low pressure sodium lamps with high energy efficiency.
Specs
| Base | BY22D |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Temperature (K) | 1800K |
| Diameter (in) | 2.04 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.50 |
| Shape | T15 |
| Luminous Flux | 1800Lm |
| Rated Life | 18000hrs |
| Wattage (W) | 18W |
| Order product name | MASTER SOX-E 18W BY22d 1SL |
| EAN/UPC - Product | 8711500192806 |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips SOX -E 18W low pressure sodium lamps with high energy efficiency.
Specs
| Base | BY22D |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Temperature (K) | 1800K |
| Diameter (in) | 2.04 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.50 |
| Shape | T15 |
| Luminous Flux | 1800Lm |
| Rated Life | 18000hrs |
| Wattage (W) | 18W |
| Order product name | MASTER SOX-E 18W BY22d 1SL |
| EAN/UPC - Product | 8711500192806 |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |












