
Philips SOX 90W 1SL BY22d Low Pressure Light Bulb
Description
Philips SOX 90 BY22d 1SL low pressure sodium lamps with high energy efficiency.Features:
- Uniform sodium distribution in the discharge tube by means of dimples for a more stable discharge, higher efficacy and better lumen maintenance and lamp life
- Monochromatic yellow color with non-existent color rendering
- Road lighting, railway marshalling yards and crossings, airports, harbours and docks, quarries, foundries and rolling mills
- Security and orientation lighting
Specs
| Abbreviation Name | SOX90 |
| Base | BY22D |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Temperature (K) | 1800K |
| Diameter (in) | 2.59 |
| Luminous Flux (LM) | 13600 |
| Maximum Overall Length (in) | 20.78 |
| Rated Life (Hours) | 18000 |
| Shape | T21 |
| Wattage (W) | 90W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
More Images


Philips SOX 90W 1SL BY22d Low Pressure Light Bulb
Description
Philips SOX 90 BY22d 1SL low pressure sodium lamps with high energy efficiency.Features:
- Uniform sodium distribution in the discharge tube by means of dimples for a more stable discharge, higher efficacy and better lumen maintenance and lamp life
- Monochromatic yellow color with non-existent color rendering
- Road lighting, railway marshalling yards and crossings, airports, harbours and docks, quarries, foundries and rolling mills
- Security and orientation lighting
Specs
| Abbreviation Name | SOX90 |
| Base | BY22D |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Temperature (K) | 1800K |
| Diameter (in) | 2.59 |
| Luminous Flux (LM) | 13600 |
| Maximum Overall Length (in) | 20.78 |
| Rated Life (Hours) | 18000 |
| Shape | T21 |
| Wattage (W) | 90W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips SOX 90 BY22d 1SL low pressure sodium lamps with high energy efficiency.Features:
- Uniform sodium distribution in the discharge tube by means of dimples for a more stable discharge, higher efficacy and better lumen maintenance and lamp life
- Monochromatic yellow color with non-existent color rendering
- Road lighting, railway marshalling yards and crossings, airports, harbours and docks, quarries, foundries and rolling mills
- Security and orientation lighting
Specs
| Abbreviation Name | SOX90 |
| Base | BY22D |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Temperature (K) | 1800K |
| Diameter (in) | 2.59 |
| Luminous Flux (LM) | 13600 |
| Maximum Overall Length (in) | 20.78 |
| Rated Life (Hours) | 18000 |
| Shape | T21 |
| Wattage (W) | 90W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |












