
Philips Switch Start MH 400W/640 Mogul base ED28 4000K Metal Halide bulb
Description
Philips Switch Start MH Std400W/640 Mogul base ED28 CL 400 watts ED28 4000k Cool White Metal Halide Light BulbFeatures
- Long life - up to 20,000 hours.
- Up to 100 lumens per watt
- ANSI Code M59/E (enclosed fixture only)
- Color Temperature: 4000K - Cool White
- Initial Lumens: 36000Lm
Specs
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 3.5 |
| Lamp Finish | clear |
| Maximum Overall Length (in) | 8.313 |
| Rated Life (Hours) | 20000hr |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
More Images


Philips Switch Start MH 400W/640 Mogul base ED28 4000K Metal Halide bulb
Description
Philips Switch Start MH Std400W/640 Mogul base ED28 CL 400 watts ED28 4000k Cool White Metal Halide Light BulbFeatures
- Long life - up to 20,000 hours.
- Up to 100 lumens per watt
- ANSI Code M59/E (enclosed fixture only)
- Color Temperature: 4000K - Cool White
- Initial Lumens: 36000Lm
Specs
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 3.5 |
| Lamp Finish | clear |
| Maximum Overall Length (in) | 8.313 |
| Rated Life (Hours) | 20000hr |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Philips Switch Start MH Std400W/640 Mogul base ED28 CL 400 watts ED28 4000k Cool White Metal Halide Light BulbFeatures
- Long life - up to 20,000 hours.
- Up to 100 lumens per watt
- ANSI Code M59/E (enclosed fixture only)
- Color Temperature: 4000K - Cool White
- Initial Lumens: 36000Lm
Specs
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 65 |
| Color Temperature (K) | 4000K |
| Diameter (in) | 3.5 |
| Lamp Finish | clear |
| Maximum Overall Length (in) | 8.313 |
| Rated Life (Hours) | 20000hr |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |






















