
PLATINUM 400w LU400/U MOGUL ANSI S51 High Pressure Sodium light bulb
Description
LU400 Bulb - High Pressure Sodium 400w replacement light bulb
TheLU400 lamp- High pressure sodium grow bulb brings you the best yields in flowering and fruiting.These LU400 grow lamps bring you ultimate yields even in the middle of winter!
With a high output of 50,000 lumens and long life of 20,000 hours, this Platinum LU400 is the perfect choice to add to your plant lighting system.
Specs
| Ansi Code | S51 |
| Abbreviation Name | LU400 Mogul |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Temperature (K) | 2000K |
| Luminous Flux (LM) | 50000 |
| Maximum Overall Length (in) | 9.75 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED18 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
More Images


PLATINUM 400w LU400/U MOGUL ANSI S51 High Pressure Sodium light bulb
Description
LU400 Bulb - High Pressure Sodium 400w replacement light bulb
TheLU400 lamp- High pressure sodium grow bulb brings you the best yields in flowering and fruiting.These LU400 grow lamps bring you ultimate yields even in the middle of winter!
With a high output of 50,000 lumens and long life of 20,000 hours, this Platinum LU400 is the perfect choice to add to your plant lighting system.
Specs
| Ansi Code | S51 |
| Abbreviation Name | LU400 Mogul |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Temperature (K) | 2000K |
| Luminous Flux (LM) | 50000 |
| Maximum Overall Length (in) | 9.75 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED18 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
LU400 Bulb - High Pressure Sodium 400w replacement light bulb
TheLU400 lamp- High pressure sodium grow bulb brings you the best yields in flowering and fruiting.These LU400 grow lamps bring you ultimate yields even in the middle of winter!
With a high output of 50,000 lumens and long life of 20,000 hours, this Platinum LU400 is the perfect choice to add to your plant lighting system.
Specs
| Ansi Code | S51 |
| Abbreviation Name | LU400 Mogul |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Temperature (K) | 2000K |
| Luminous Flux (LM) | 50000 |
| Maximum Overall Length (in) | 9.75 |
| Rated Life (Hours) | 20000 |
| Shape | ED18 |
| Wattage (W) | 400W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |



















