
PLATINUM MH175 bulb M175/U/MOGUL 175w Mogul Metalarc Metal Halide lamp
Description
Platinum MH175 175 watt, E39 mogul base (1.53 inch diameter), ED28 shape, ANSI Code: M57/E, metal halide lamp. The MH175 has a color temperature of 4200K and a average life of 10000 Hours.
Specs
| Ballast | M57/E |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 62 |
| Color Temperature (K) | 4200K |
| Luminous Flux (LM) | 14000 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.5 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 175W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Original: $19.99
-70%$19.99
$6.00More Images

PLATINUM MH175 bulb M175/U/MOGUL 175w Mogul Metalarc Metal Halide lamp
Description
Platinum MH175 175 watt, E39 mogul base (1.53 inch diameter), ED28 shape, ANSI Code: M57/E, metal halide lamp. The MH175 has a color temperature of 4200K and a average life of 10000 Hours.
Specs
| Ballast | M57/E |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 62 |
| Color Temperature (K) | 4200K |
| Luminous Flux (LM) | 14000 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.5 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 175W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Platinum MH175 175 watt, E39 mogul base (1.53 inch diameter), ED28 shape, ANSI Code: M57/E, metal halide lamp. The MH175 has a color temperature of 4200K and a average life of 10000 Hours.
Specs
| Ballast | M57/E |
| Base | E39 Mogul Screw |
| Bulb Type | High Intensity Discharge Bulbs (HID) |
| Color Rendering Index (CRI) | 62 |
| Color Temperature (K) | 4200K |
| Luminous Flux (LM) | 14000 |
| Maximum Overall Length (in) | 8.5 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | ED28 |
| Wattage (W) | 175W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |



















