
Satco 1000w E25 High Pressure Sodium HID Mogul base 2100k
Description
Satco 1000w E25 High Pressure Sodium HID Mogul base 2100k
Features:
- High Efficacy
- Long Life
- Universal operating position
Specs
| UPC | 046135673078 |
| Watts | 1000w |
| Lamp Shape | E25 |
| Base | Mogul |
| ANSI Base | E39 |
| ANSI Code | S52 |
| Lamp Code | LU1000 |
| Finish | Clear |
| MOL In Inches | 15-1/16'' |
| MOD In Inches | 1.00" |
| Average Rated Hours | 24000 |
| Initial Lumens | 130000lm |
| Kelvin Temp | 2100k |
| Color | Warm White |
| CRI | 22 |
| Burning Position | Universal |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
More Images

Satco 1000w E25 High Pressure Sodium HID Mogul base 2100k
Description
Satco 1000w E25 High Pressure Sodium HID Mogul base 2100k
Features:
- High Efficacy
- Long Life
- Universal operating position
Specs
| UPC | 046135673078 |
| Watts | 1000w |
| Lamp Shape | E25 |
| Base | Mogul |
| ANSI Base | E39 |
| ANSI Code | S52 |
| Lamp Code | LU1000 |
| Finish | Clear |
| MOL In Inches | 15-1/16'' |
| MOD In Inches | 1.00" |
| Average Rated Hours | 24000 |
| Initial Lumens | 130000lm |
| Kelvin Temp | 2100k |
| Color | Warm White |
| CRI | 22 |
| Burning Position | Universal |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco 1000w E25 High Pressure Sodium HID Mogul base 2100k
Features:
- High Efficacy
- Long Life
- Universal operating position
Specs
| UPC | 046135673078 |
| Watts | 1000w |
| Lamp Shape | E25 |
| Base | Mogul |
| ANSI Base | E39 |
| ANSI Code | S52 |
| Lamp Code | LU1000 |
| Finish | Clear |
| MOL In Inches | 15-1/16'' |
| MOD In Inches | 1.00" |
| Average Rated Hours | 24000 |
| Initial Lumens | 130000lm |
| Kelvin Temp | 2100k |
| Color | Warm White |
| CRI | 22 |
| Burning Position | Universal |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |



















