
Satco 1000w T6 Halogen G9.5 Bi Pin base 120v Clear Bulb
Description
SATCO 1000w halogen T-shaped miniature light bulb for easy, push in installation. The clear, halogen bulb features a bi pin G9.5 base and a 360 degree beam spread. At a temperature of 3200 kelvins, this lamp provides 100 CRI of neutral white light.
Features:- Watts: 1000W
- Volts: 120V, Shape: T6
- Base: Bi Pin G9.5, Ansi Base: G9.5
- Finish: Clear, Lumens: 27500L
- Temperature: Neutral White, CCT (Kelvin): 3200K
Specs
| General | |
| Watts | 1000W |
| Volts | 120V |
| Shape | T6 |
| Base | Bi Pin G9.5 |
| Ansi Base | G9.5 |
| Finish | Clear |
| CCT (Kelvin) | 3200K |
| Temperature | Neutral White |
| CRI | 100 |
| Lumens | 27500L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 300 |
| Physical | |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.09 |
| Compliance | |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |
Additional Info
Original: $63.00
-70%$63.00
$18.90More Images



Satco 1000w T6 Halogen G9.5 Bi Pin base 120v Clear Bulb
Description
SATCO 1000w halogen T-shaped miniature light bulb for easy, push in installation. The clear, halogen bulb features a bi pin G9.5 base and a 360 degree beam spread. At a temperature of 3200 kelvins, this lamp provides 100 CRI of neutral white light.
Features:- Watts: 1000W
- Volts: 120V, Shape: T6
- Base: Bi Pin G9.5, Ansi Base: G9.5
- Finish: Clear, Lumens: 27500L
- Temperature: Neutral White, CCT (Kelvin): 3200K
Specs
| General | |
| Watts | 1000W |
| Volts | 120V |
| Shape | T6 |
| Base | Bi Pin G9.5 |
| Ansi Base | G9.5 |
| Finish | Clear |
| CCT (Kelvin) | 3200K |
| Temperature | Neutral White |
| CRI | 100 |
| Lumens | 27500L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 300 |
| Physical | |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.09 |
| Compliance | |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
SATCO 1000w halogen T-shaped miniature light bulb for easy, push in installation. The clear, halogen bulb features a bi pin G9.5 base and a 360 degree beam spread. At a temperature of 3200 kelvins, this lamp provides 100 CRI of neutral white light.
Features:- Watts: 1000W
- Volts: 120V, Shape: T6
- Base: Bi Pin G9.5, Ansi Base: G9.5
- Finish: Clear, Lumens: 27500L
- Temperature: Neutral White, CCT (Kelvin): 3200K
Specs
| General | |
| Watts | 1000W |
| Volts | 120V |
| Shape | T6 |
| Base | Bi Pin G9.5 |
| Ansi Base | G9.5 |
| Finish | Clear |
| CCT (Kelvin) | 3200K |
| Temperature | Neutral White |
| CRI | 100 |
| Lumens | 27500L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 300 |
| Physical | |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.09 |
| Compliance | |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |














