
Satco 11.5w A19 LED 5000K Medium Base - 75W equiv
Description
Satco 11.5-watt, A19 LED lamp is a sleek lighting solution for residential or commercial applications. Illuminate living rooms, dining rooms, hallways, and office spaces with this elegant white bulb. Dimmable and versatile, this lamp delivers 25,000 hours of natural white light.
Features:- Lawful for sale in California
- Dimmable
- 90 CRI
- 75-watt incandescent lamp equivalent
- Rated for use in totally enclosed fixtures
Specs
| General | |
| Watts | 11.5W |
| Incandescent Equivalent | 75W |
| Volts | 120v |
| Shape | A19 |
| Base | Medium Bi Pin |
| ANSI Base | E26 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 5000K |
| Temperature | Natural Light |
| CRI | 90 |
| Lumens | 1100 |
| Beam Spread | 220 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 25000 |
| Technology | Type A LED |
| Electrical | |
| Operating Frequency | 60 Hz |
| Power Factor | 0.96 |
| Operating Temperature | -25C (-13F) to a maximum of +45C (+113F) |
| Physical | |
| MOL | 4.33 |
| MOD | 2.36 |
| Weight (lb.) | 0.11 |
| Additional Information | |
| Warranty | 5 Years Limited |
| Compliance | |
| Safety Listing | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Energy Star | Yes |
| California Status | Lawful for sale in California |
| Nevada Status | Lawful for sale in Nevada |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
Original: $10.79
-70%$10.79
$3.24More Images

Satco 11.5w A19 LED 5000K Medium Base - 75W equiv
Description
Satco 11.5-watt, A19 LED lamp is a sleek lighting solution for residential or commercial applications. Illuminate living rooms, dining rooms, hallways, and office spaces with this elegant white bulb. Dimmable and versatile, this lamp delivers 25,000 hours of natural white light.
Features:- Lawful for sale in California
- Dimmable
- 90 CRI
- 75-watt incandescent lamp equivalent
- Rated for use in totally enclosed fixtures
Specs
| General | |
| Watts | 11.5W |
| Incandescent Equivalent | 75W |
| Volts | 120v |
| Shape | A19 |
| Base | Medium Bi Pin |
| ANSI Base | E26 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 5000K |
| Temperature | Natural Light |
| CRI | 90 |
| Lumens | 1100 |
| Beam Spread | 220 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 25000 |
| Technology | Type A LED |
| Electrical | |
| Operating Frequency | 60 Hz |
| Power Factor | 0.96 |
| Operating Temperature | -25C (-13F) to a maximum of +45C (+113F) |
| Physical | |
| MOL | 4.33 |
| MOD | 2.36 |
| Weight (lb.) | 0.11 |
| Additional Information | |
| Warranty | 5 Years Limited |
| Compliance | |
| Safety Listing | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Energy Star | Yes |
| California Status | Lawful for sale in California |
| Nevada Status | Lawful for sale in Nevada |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco 11.5-watt, A19 LED lamp is a sleek lighting solution for residential or commercial applications. Illuminate living rooms, dining rooms, hallways, and office spaces with this elegant white bulb. Dimmable and versatile, this lamp delivers 25,000 hours of natural white light.
Features:- Lawful for sale in California
- Dimmable
- 90 CRI
- 75-watt incandescent lamp equivalent
- Rated for use in totally enclosed fixtures
Specs
| General | |
| Watts | 11.5W |
| Incandescent Equivalent | 75W |
| Volts | 120v |
| Shape | A19 |
| Base | Medium Bi Pin |
| ANSI Base | E26 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 5000K |
| Temperature | Natural Light |
| CRI | 90 |
| Lumens | 1100 |
| Beam Spread | 220 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 25000 |
| Technology | Type A LED |
| Electrical | |
| Operating Frequency | 60 Hz |
| Power Factor | 0.96 |
| Operating Temperature | -25C (-13F) to a maximum of +45C (+113F) |
| Physical | |
| MOL | 4.33 |
| MOD | 2.36 |
| Weight (lb.) | 0.11 |
| Additional Information | |
| Warranty | 5 Years Limited |
| Compliance | |
| Safety Listing | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Energy Star | Yes |
| California Status | Lawful for sale in California |
| Nevada Status | Lawful for sale in Nevada |
| RoHS Compliant | Yes |














