
Satco 12-in 13w T8 Fluorescent 4100K 400Lm G13 Bi Pin base Linear Bulb
Description
SATCO 13w, 12 inch, LED T8 bulb is an ideal lighting solution for a variety of applications. This energy saving, low maintenance lamp has a 360 degree beam spread and a medium bi pin base. This frosted bulb is versatile and delivers 7500 hours of cool white light.
Features:- Watts: 13W, Rated Life: 7500 hrs
- Shape: T8
- Base: Medium Bi Pin, Ansi Base: G13
- Finish: Frost, Lumens: 400L
- Temperature: Cool White, CCT (Kelvin): 4100K
- Warranty: 3 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 13W |
| Shape | T8 |
| Base | Medium Bi Pin |
| Ansi Base | G13 |
| Finish | Frost |
| CCT (Kelvin) | 4100K |
| Temperature | Cool White |
| CRI | 60 |
| Lumens | 400L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 7500 |
| Electrical | |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 11.22 |
| MOD | 1.04 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.11 |
| Additional Information | |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
Additional Info
Original: $25.00
-70%$25.00
$7.50More Images

Satco 12-in 13w T8 Fluorescent 4100K 400Lm G13 Bi Pin base Linear Bulb
Description
SATCO 13w, 12 inch, LED T8 bulb is an ideal lighting solution for a variety of applications. This energy saving, low maintenance lamp has a 360 degree beam spread and a medium bi pin base. This frosted bulb is versatile and delivers 7500 hours of cool white light.
Features:- Watts: 13W, Rated Life: 7500 hrs
- Shape: T8
- Base: Medium Bi Pin, Ansi Base: G13
- Finish: Frost, Lumens: 400L
- Temperature: Cool White, CCT (Kelvin): 4100K
- Warranty: 3 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 13W |
| Shape | T8 |
| Base | Medium Bi Pin |
| Ansi Base | G13 |
| Finish | Frost |
| CCT (Kelvin) | 4100K |
| Temperature | Cool White |
| CRI | 60 |
| Lumens | 400L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 7500 |
| Electrical | |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 11.22 |
| MOD | 1.04 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.11 |
| Additional Information | |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
SATCO 13w, 12 inch, LED T8 bulb is an ideal lighting solution for a variety of applications. This energy saving, low maintenance lamp has a 360 degree beam spread and a medium bi pin base. This frosted bulb is versatile and delivers 7500 hours of cool white light.
Features:- Watts: 13W, Rated Life: 7500 hrs
- Shape: T8
- Base: Medium Bi Pin, Ansi Base: G13
- Finish: Frost, Lumens: 400L
- Temperature: Cool White, CCT (Kelvin): 4100K
- Warranty: 3 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 13W |
| Shape | T8 |
| Base | Medium Bi Pin |
| Ansi Base | G13 |
| Finish | Frost |
| CCT (Kelvin) | 4100K |
| Temperature | Cool White |
| CRI | 60 |
| Lumens | 400L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 7500 |
| Electrical | |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 11.22 |
| MOD | 1.04 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.11 |
| Additional Information | |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |



















