
Satco 12-in 40w 3000K 2GX13 4-Pin base T5 Circline Fluorescent Bulb
Description
Satco 12-in 40w 3000K 2GX13 4-Pin base T5 Circline Fluorescent Bulb
Features:- Watts: 40W, Rated Life: 12000 hrs
- Shape: T5
- Base: 2GX13 (4-Pin), Ansi Base: 2GX13
- Finish: White, Lumens: 3300L
- Temperature: Warm White, CCT (Kelvin): 3000K
- Warranty: 3 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 40W |
| Shape | T5 |
| Base | 2GX13 (4-Pin) |
| Ansi Base | 2GX13 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 3000K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 80 |
| Lumens | 3300L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 12000 |
| Electrical | |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 12 |
| MOD | 0.63 |
| Housing Color | None |
| Additional Information | |
| Installation Notes | Outer Diameter is 12 inches |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
Original: $45.00
-70%$45.00
$13.50More Images


Satco 12-in 40w 3000K 2GX13 4-Pin base T5 Circline Fluorescent Bulb
Description
Satco 12-in 40w 3000K 2GX13 4-Pin base T5 Circline Fluorescent Bulb
Features:- Watts: 40W, Rated Life: 12000 hrs
- Shape: T5
- Base: 2GX13 (4-Pin), Ansi Base: 2GX13
- Finish: White, Lumens: 3300L
- Temperature: Warm White, CCT (Kelvin): 3000K
- Warranty: 3 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 40W |
| Shape | T5 |
| Base | 2GX13 (4-Pin) |
| Ansi Base | 2GX13 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 3000K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 80 |
| Lumens | 3300L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 12000 |
| Electrical | |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 12 |
| MOD | 0.63 |
| Housing Color | None |
| Additional Information | |
| Installation Notes | Outer Diameter is 12 inches |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco 12-in 40w 3000K 2GX13 4-Pin base T5 Circline Fluorescent Bulb
Features:- Watts: 40W, Rated Life: 12000 hrs
- Shape: T5
- Base: 2GX13 (4-Pin), Ansi Base: 2GX13
- Finish: White, Lumens: 3300L
- Temperature: Warm White, CCT (Kelvin): 3000K
- Warranty: 3 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 40W |
| Shape | T5 |
| Base | 2GX13 (4-Pin) |
| Ansi Base | 2GX13 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 3000K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 80 |
| Lumens | 3300L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 12000 |
| Electrical | |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 12 |
| MOD | 0.63 |
| Housing Color | None |
| Additional Information | |
| Installation Notes | Outer Diameter is 12 inches |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |



















