
Satco 13.2-in 22w T4 Fluorescent 4100K 1950Lm G5 Bi-Pin Base Linear Bulb
Description
SATCO 8w T4 13.2 inch linear fluorescent G5 lamp is perfect for indoor large space general lighting, high ceilings and commercial space such as office buildings, warehouses, and manufacturing floors. The frosted bulb features a miniature bi pin base and a 360 degree beam spread. At a temperature of 4100 kelvins, this lamp provides 82 CRI of cool white light.
Features:- Watts: 8W, Rated Life: hrs
- Shape: T4
- Base: Miniature Bi Pin, Ansi Base: G5
- Finish: Frost, Lumens: 490L
- Temperature: Cool White, CCT (Kelvin): 4100K
- Warranty: 3 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 8W |
| Shape | T4 |
| Base | Miniature Bi Pin |
| Ansi Base | G5 |
| Finish | Frost |
| CCT (Kelvin) | 4100K |
| Temperature | Cool White |
| CRI | 80 |
| Lumens | 490L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Electrical | |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 13.2 |
| MOD | 0.5 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.06 |
| Additional Information | |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
Additional Info
Original: $21.00
-70%$21.00
$6.30Satco 13.2-in 22w T4 Fluorescent 4100K 1950Lm G5 Bi-Pin Base Linear Bulb
Description
SATCO 8w T4 13.2 inch linear fluorescent G5 lamp is perfect for indoor large space general lighting, high ceilings and commercial space such as office buildings, warehouses, and manufacturing floors. The frosted bulb features a miniature bi pin base and a 360 degree beam spread. At a temperature of 4100 kelvins, this lamp provides 82 CRI of cool white light.
Features:- Watts: 8W, Rated Life: hrs
- Shape: T4
- Base: Miniature Bi Pin, Ansi Base: G5
- Finish: Frost, Lumens: 490L
- Temperature: Cool White, CCT (Kelvin): 4100K
- Warranty: 3 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 8W |
| Shape | T4 |
| Base | Miniature Bi Pin |
| Ansi Base | G5 |
| Finish | Frost |
| CCT (Kelvin) | 4100K |
| Temperature | Cool White |
| CRI | 80 |
| Lumens | 490L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Electrical | |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 13.2 |
| MOD | 0.5 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.06 |
| Additional Information | |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
SATCO 8w T4 13.2 inch linear fluorescent G5 lamp is perfect for indoor large space general lighting, high ceilings and commercial space such as office buildings, warehouses, and manufacturing floors. The frosted bulb features a miniature bi pin base and a 360 degree beam spread. At a temperature of 4100 kelvins, this lamp provides 82 CRI of cool white light.
Features:- Watts: 8W, Rated Life: hrs
- Shape: T4
- Base: Miniature Bi Pin, Ansi Base: G5
- Finish: Frost, Lumens: 490L
- Temperature: Cool White, CCT (Kelvin): 4100K
- Warranty: 3 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 8W |
| Shape | T4 |
| Base | Miniature Bi Pin |
| Ansi Base | G5 |
| Finish | Frost |
| CCT (Kelvin) | 4100K |
| Temperature | Cool White |
| CRI | 80 |
| Lumens | 490L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Electrical | |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 13.2 |
| MOD | 0.5 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.06 |
| Additional Information | |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |



















