
Satco 13.3w PAR38 LED E26 Base 25deg 120v CCT Tunable Silver Finish Bulb
Description
SATCO NUVO LED PAR Lamps are the perfect solution for recessed and flood lighting. The PAR38 25 degree beam angle offers the best illumination for your application. Features a unique dial for the choice between 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K color temperatures to create different ambient indoor or outdoor environments.
Features:- Watts: 13.3W, Incandescent Equivalent: 90W
- Volts: 120V, Shape: PAR38
- Base: Medium, Ansi Base: E26
- Finish: Silver, Lumens: 1200L
- Temperature: Warm White to Natural Light, CCT (Kelvin): 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K
- Warranty: 5 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 13.3W |
| Incandescent Equivalent | 90W |
| Volts | 120V |
| Shape | PAR38 |
| Base | Medium |
| Ansi Base | E26 |
| Finish | Silver |
| CCT (Kelvin) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Temperature | Warm White to Natural Light |
| CRI | 90 |
| Lumens | 1200L |
| Beam Spread | 25 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Rated Life | 25000 |
| Electrical | |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Power Factor | 0.7 |
| Operating Temperature | -20C (-4F) to 40C (104F) |
| Physical | |
| MOL | 5.12 |
| MOD | 4.76 |
| Housing Color | Silver |
| Weight (lb.) | 0.34 |
| Additional Information | |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| Warranty | 5 Year Limited |
| Compliance | |
| Safety Listing | cULus - Certified;cULus - Listed |
| Location Rating | Wet |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
Additional Info
More Images






Satco 13.3w PAR38 LED E26 Base 25deg 120v CCT Tunable Silver Finish Bulb
Description
SATCO NUVO LED PAR Lamps are the perfect solution for recessed and flood lighting. The PAR38 25 degree beam angle offers the best illumination for your application. Features a unique dial for the choice between 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K color temperatures to create different ambient indoor or outdoor environments.
Features:- Watts: 13.3W, Incandescent Equivalent: 90W
- Volts: 120V, Shape: PAR38
- Base: Medium, Ansi Base: E26
- Finish: Silver, Lumens: 1200L
- Temperature: Warm White to Natural Light, CCT (Kelvin): 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K
- Warranty: 5 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 13.3W |
| Incandescent Equivalent | 90W |
| Volts | 120V |
| Shape | PAR38 |
| Base | Medium |
| Ansi Base | E26 |
| Finish | Silver |
| CCT (Kelvin) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Temperature | Warm White to Natural Light |
| CRI | 90 |
| Lumens | 1200L |
| Beam Spread | 25 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Rated Life | 25000 |
| Electrical | |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Power Factor | 0.7 |
| Operating Temperature | -20C (-4F) to 40C (104F) |
| Physical | |
| MOL | 5.12 |
| MOD | 4.76 |
| Housing Color | Silver |
| Weight (lb.) | 0.34 |
| Additional Information | |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| Warranty | 5 Year Limited |
| Compliance | |
| Safety Listing | cULus - Certified;cULus - Listed |
| Location Rating | Wet |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
SATCO NUVO LED PAR Lamps are the perfect solution for recessed and flood lighting. The PAR38 25 degree beam angle offers the best illumination for your application. Features a unique dial for the choice between 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K color temperatures to create different ambient indoor or outdoor environments.
Features:- Watts: 13.3W, Incandescent Equivalent: 90W
- Volts: 120V, Shape: PAR38
- Base: Medium, Ansi Base: E26
- Finish: Silver, Lumens: 1200L
- Temperature: Warm White to Natural Light, CCT (Kelvin): 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K
- Warranty: 5 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 13.3W |
| Incandescent Equivalent | 90W |
| Volts | 120V |
| Shape | PAR38 |
| Base | Medium |
| Ansi Base | E26 |
| Finish | Silver |
| CCT (Kelvin) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Temperature | Warm White to Natural Light |
| CRI | 90 |
| Lumens | 1200L |
| Beam Spread | 25 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Rated Life | 25000 |
| Electrical | |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Power Factor | 0.7 |
| Operating Temperature | -20C (-4F) to 40C (104F) |
| Physical | |
| MOL | 5.12 |
| MOD | 4.76 |
| Housing Color | Silver |
| Weight (lb.) | 0.34 |
| Additional Information | |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| Warranty | 5 Year Limited |
| Compliance | |
| Safety Listing | cULus - Certified;cULus - Listed |
| Location Rating | Wet |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |



















