✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Satco 13w 120v BR40 LED 1075Lm 5000k Natural Light E26 Base Dimmable Bulb
Description
Satco 13w 120v BR40 LED Frosted White E26 Medium Base 1075 Lumens 5000k
Features:- Lawful for sale in California
- cULus - Safety Listing
- Damp - Location Rating
- 25,000 hours Rated Life
- 5 Year Limited Warranty
Specs
| | Satco |
| | S28597 |
| | 045923285974 |
| Abbreviation Name | 13BR40/LED/950/120V |
| Category | LED |
| Type | BR & R LED |
| Volts | 120v |
| Watts | 13w |
| Incandescent Equivalent | 85w |
| Shape | BR40 |
| Base | E26 Medium Screw |
| Finish | Frosted White |
| Lumens | 1075lm |
| Color | 5000k |
| Color Temp | Natural Light |
| CRI | 96 |
| Rated Hours | 25000 hours |
| Dimmable | Dimmable |
| Operating Temperature | -25C (-13F) to a maximum of +45C (+113F) |
| Safety Listing | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Weight | 1 |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| Warranty | 5 Year Limited |
$8.70
Original: $29.00
-70%Satco 13w 120v BR40 LED 1075Lm 5000k Natural Light E26 Base Dimmable Bulb—
$29.00
$8.70More Images

Satco 13w 120v BR40 LED 1075Lm 5000k Natural Light E26 Base Dimmable Bulb
Description
Satco 13w 120v BR40 LED Frosted White E26 Medium Base 1075 Lumens 5000k
Features:- Lawful for sale in California
- cULus - Safety Listing
- Damp - Location Rating
- 25,000 hours Rated Life
- 5 Year Limited Warranty
Specs
| | Satco |
| | S28597 |
| | 045923285974 |
| Abbreviation Name | 13BR40/LED/950/120V |
| Category | LED |
| Type | BR & R LED |
| Volts | 120v |
| Watts | 13w |
| Incandescent Equivalent | 85w |
| Shape | BR40 |
| Base | E26 Medium Screw |
| Finish | Frosted White |
| Lumens | 1075lm |
| Color | 5000k |
| Color Temp | Natural Light |
| CRI | 96 |
| Rated Hours | 25000 hours |
| Dimmable | Dimmable |
| Operating Temperature | -25C (-13F) to a maximum of +45C (+113F) |
| Safety Listing | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Weight | 1 |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| Warranty | 5 Year Limited |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco 13w 120v BR40 LED Frosted White E26 Medium Base 1075 Lumens 5000k
Features:- Lawful for sale in California
- cULus - Safety Listing
- Damp - Location Rating
- 25,000 hours Rated Life
- 5 Year Limited Warranty
Specs
| | Satco |
| | S28597 |
| | 045923285974 |
| Abbreviation Name | 13BR40/LED/950/120V |
| Category | LED |
| Type | BR & R LED |
| Volts | 120v |
| Watts | 13w |
| Incandescent Equivalent | 85w |
| Shape | BR40 |
| Base | E26 Medium Screw |
| Finish | Frosted White |
| Lumens | 1075lm |
| Color | 5000k |
| Color Temp | Natural Light |
| CRI | 96 |
| Rated Hours | 25000 hours |
| Dimmable | Dimmable |
| Operating Temperature | -25C (-13F) to a maximum of +45C (+113F) |
| Safety Listing | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Weight | 1 |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Lead |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| Warranty | 5 Year Limited |



















