
Satco 13W Mini Twist 3500K GU24 base Compact Fluorescent Bulb
Description
Satco 13 watt, Mini Twist CFL lamp, gives off a Soft White color and has a color temperature of 3500K. It has a luminous flux of 880LM and a rated life of 10,000 hours. The overall length of this bulb is 3.38 inches and has a GU24 base. This bulb's incandescent equivalence is 60 watts.
Specs
| Base | GU24 |
| Color | Soft White |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 3500K |
| Diameter (in) | 1.81 |
| Incandescent Equivalent (W) | 60W |
| Luminous Flux (LM) | 880 |
| Maximum Overall Length (in) | 3.38 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | Mini Twist |
| Wattage (W) | 13W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Satco 13W Mini Twist 3500K GU24 base Compact Fluorescent Bulb
Description
Satco 13 watt, Mini Twist CFL lamp, gives off a Soft White color and has a color temperature of 3500K. It has a luminous flux of 880LM and a rated life of 10,000 hours. The overall length of this bulb is 3.38 inches and has a GU24 base. This bulb's incandescent equivalence is 60 watts.
Specs
| Base | GU24 |
| Color | Soft White |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 3500K |
| Diameter (in) | 1.81 |
| Incandescent Equivalent (W) | 60W |
| Luminous Flux (LM) | 880 |
| Maximum Overall Length (in) | 3.38 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | Mini Twist |
| Wattage (W) | 13W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco 13 watt, Mini Twist CFL lamp, gives off a Soft White color and has a color temperature of 3500K. It has a luminous flux of 880LM and a rated life of 10,000 hours. The overall length of this bulb is 3.38 inches and has a GU24 base. This bulb's incandescent equivalence is 60 watts.
Specs
| Base | GU24 |
| Color | Soft White |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 3500K |
| Diameter (in) | 1.81 |
| Incandescent Equivalent (W) | 60W |
| Luminous Flux (LM) | 880 |
| Maximum Overall Length (in) | 3.38 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | Mini Twist |
| Wattage (W) | 13W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |














