
Satco 14w T12 3000K Warm White Medium Bi Pin Preheat Fluorescent Tube
Description
Satco 14 watt T12 preheat fluorescent linear lamp is for use with magnetic ballast. The frosted white bulb features a Medium Bi Pin base, a beam spread of 360 degrees and delivers exceptional illumination. At a temperature of 3000 Kelvins, this lamp provides 8,000 hours of warm white light.
Features:- MOL: 14.88 inches, MOD: 1.50 inches
- Superior 80 CRI light quality, 600 lumens and a 3000K with a 360 beam spread
- The T12 linear lamp is a high output fluorescent lamp
- Frost finished linear lamp
Specs
| General | |
| Watts | 14W |
| Nominal Length | 15 |
| Shape | T12 |
| Base | Medium Bi Pin |
| ANSI Base | G13 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 3000K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 80 |
| Lumens | 600L |
| Beam Spread | 360 |
| Hours Rated | 8000 |
| Technology | Linear Fluorescent |
| Electrical | |
| Physical | |
| MOL | 14.88 |
| MOD | 1.5 |
| Weight (lb.) | 0.032 |
| Additional Information | |
| Compliance | |
| Energy Star | No |
| California Status | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
Original: $7.55
-70%$7.55
$2.26Satco 14w T12 3000K Warm White Medium Bi Pin Preheat Fluorescent Tube
Description
Satco 14 watt T12 preheat fluorescent linear lamp is for use with magnetic ballast. The frosted white bulb features a Medium Bi Pin base, a beam spread of 360 degrees and delivers exceptional illumination. At a temperature of 3000 Kelvins, this lamp provides 8,000 hours of warm white light.
Features:- MOL: 14.88 inches, MOD: 1.50 inches
- Superior 80 CRI light quality, 600 lumens and a 3000K with a 360 beam spread
- The T12 linear lamp is a high output fluorescent lamp
- Frost finished linear lamp
Specs
| General | |
| Watts | 14W |
| Nominal Length | 15 |
| Shape | T12 |
| Base | Medium Bi Pin |
| ANSI Base | G13 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 3000K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 80 |
| Lumens | 600L |
| Beam Spread | 360 |
| Hours Rated | 8000 |
| Technology | Linear Fluorescent |
| Electrical | |
| Physical | |
| MOL | 14.88 |
| MOD | 1.5 |
| Weight (lb.) | 0.032 |
| Additional Information | |
| Compliance | |
| Energy Star | No |
| California Status | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco 14 watt T12 preheat fluorescent linear lamp is for use with magnetic ballast. The frosted white bulb features a Medium Bi Pin base, a beam spread of 360 degrees and delivers exceptional illumination. At a temperature of 3000 Kelvins, this lamp provides 8,000 hours of warm white light.
Features:- MOL: 14.88 inches, MOD: 1.50 inches
- Superior 80 CRI light quality, 600 lumens and a 3000K with a 360 beam spread
- The T12 linear lamp is a high output fluorescent lamp
- Frost finished linear lamp
Specs
| General | |
| Watts | 14W |
| Nominal Length | 15 |
| Shape | T12 |
| Base | Medium Bi Pin |
| ANSI Base | G13 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 3000K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 80 |
| Lumens | 600L |
| Beam Spread | 360 |
| Hours Rated | 8000 |
| Technology | Linear Fluorescent |
| Electrical | |
| Physical | |
| MOL | 14.88 |
| MOD | 1.5 |
| Weight (lb.) | 0.032 |
| Additional Information | |
| Compliance | |
| Energy Star | No |
| California Status | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |














