Satco 15-in 14w T8 Fluorescent 4100K 650Lm G13 Bi Pin base Linear Bulb
Description
SATCO S7930 14-watt, 15 inch, LED T8 bulb is an ideal lighting solution for a variety of applications. This energy saving, low maintenance lamp has a 360 degree beam spread and a medium bi pin base. This frosted bulb is versatile and delivers 8,000 hours of cool white light.
Features:- Watts: 14W, Rated Life: 8000 hrs
- Shape: T8
- Base: Medium Bi Pin, Ansi Base: G13
- Finish: Frost, Lumens: 650L
- Temperature: Cool White, CCT (Kelvin): 4100K
- Warranty: 3 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 14W |
| Shape | T8 |
| Base | Medium Bi Pin |
| Ansi Base | G13 |
| Finish | Frost |
| CCT (Kelvin) | 4100K |
| Temperature | Cool White |
| CRI | 60 |
| Lumens | 650L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 8000 |
| Smart Product Info | |
| IOT Enabled | No |
| Electrical | |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 14.22 |
| MOD | 1.04 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.13 |
| Additional Information | |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
Original: $20.00
-70%$20.00
$6.00Satco 15-in 14w T8 Fluorescent 4100K 650Lm G13 Bi Pin base Linear Bulb
Description
SATCO S7930 14-watt, 15 inch, LED T8 bulb is an ideal lighting solution for a variety of applications. This energy saving, low maintenance lamp has a 360 degree beam spread and a medium bi pin base. This frosted bulb is versatile and delivers 8,000 hours of cool white light.
Features:- Watts: 14W, Rated Life: 8000 hrs
- Shape: T8
- Base: Medium Bi Pin, Ansi Base: G13
- Finish: Frost, Lumens: 650L
- Temperature: Cool White, CCT (Kelvin): 4100K
- Warranty: 3 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 14W |
| Shape | T8 |
| Base | Medium Bi Pin |
| Ansi Base | G13 |
| Finish | Frost |
| CCT (Kelvin) | 4100K |
| Temperature | Cool White |
| CRI | 60 |
| Lumens | 650L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 8000 |
| Smart Product Info | |
| IOT Enabled | No |
| Electrical | |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 14.22 |
| MOD | 1.04 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.13 |
| Additional Information | |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
SATCO S7930 14-watt, 15 inch, LED T8 bulb is an ideal lighting solution for a variety of applications. This energy saving, low maintenance lamp has a 360 degree beam spread and a medium bi pin base. This frosted bulb is versatile and delivers 8,000 hours of cool white light.
Features:- Watts: 14W, Rated Life: 8000 hrs
- Shape: T8
- Base: Medium Bi Pin, Ansi Base: G13
- Finish: Frost, Lumens: 650L
- Temperature: Cool White, CCT (Kelvin): 4100K
- Warranty: 3 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 14W |
| Shape | T8 |
| Base | Medium Bi Pin |
| Ansi Base | G13 |
| Finish | Frost |
| CCT (Kelvin) | 4100K |
| Temperature | Cool White |
| CRI | 60 |
| Lumens | 650L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 8000 |
| Smart Product Info | |
| IOT Enabled | No |
| Electrical | |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 14.22 |
| MOD | 1.04 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.13 |
| Additional Information | |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |














