
Satco 150w ED17 Metal Halide HID E26 Medium base 4000k
Description
Satco 150w ED17 Metal Halide HID E26 Medium base 4000k
Features:
- Uniform light distribution
- Superior performance
- High Efficiency
Specs
| UPC | 045923043796 |
| Watts | 150w |
| Lamp Shape | ED17 |
| Base | Medium |
| ANSI Base | E26 |
| ANSI Code | M107/E |
| Lamp Code | MH150/U/ED17/4K/E26/EM/M107 |
| Finish | Clear |
| MOL In Inches | 5-7/16'' |
| MOD In Inches | 2.13'' |
| Average Rated Hours | 10000 |
| Initial Lumens | 13500lm |
| Kelvin Temp | 4000k |
| Color | Cool White |
| Probe Start | Yes |
| CRI | 65 |
| Burning Position | Universal |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Original: $29.99
-70%$29.99
$9.00Satco 150w ED17 Metal Halide HID E26 Medium base 4000k
Description
Satco 150w ED17 Metal Halide HID E26 Medium base 4000k
Features:
- Uniform light distribution
- Superior performance
- High Efficiency
Specs
| UPC | 045923043796 |
| Watts | 150w |
| Lamp Shape | ED17 |
| Base | Medium |
| ANSI Base | E26 |
| ANSI Code | M107/E |
| Lamp Code | MH150/U/ED17/4K/E26/EM/M107 |
| Finish | Clear |
| MOL In Inches | 5-7/16'' |
| MOD In Inches | 2.13'' |
| Average Rated Hours | 10000 |
| Initial Lumens | 13500lm |
| Kelvin Temp | 4000k |
| Color | Cool White |
| Probe Start | Yes |
| CRI | 65 |
| Burning Position | Universal |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco 150w ED17 Metal Halide HID E26 Medium base 4000k
Features:
- Uniform light distribution
- Superior performance
- High Efficiency
Specs
| UPC | 045923043796 |
| Watts | 150w |
| Lamp Shape | ED17 |
| Base | Medium |
| ANSI Base | E26 |
| ANSI Code | M107/E |
| Lamp Code | MH150/U/ED17/4K/E26/EM/M107 |
| Finish | Clear |
| MOL In Inches | 5-7/16'' |
| MOD In Inches | 2.13'' |
| Average Rated Hours | 10000 |
| Initial Lumens | 13500lm |
| Kelvin Temp | 4000k |
| Color | Cool White |
| Probe Start | Yes |
| CRI | 65 |
| Burning Position | Universal |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |






















