
Satco 15W Mini Twist 2700K GU24 base Compact Fluorescent Light Bulb
Description
This Satco 15 watt Mini Twist compact fluorescent light bulb has a Warm White 2700K Color Temperature. It gives of a luminous flux of 950LM and has a rated life of 10,000 hours. The overall length is 4.29 inches and the CRI is 82. This mini twist bulb has a GU24 base.
Specs
| Base | GU24 |
| Color | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 2700K |
| Diameter (in) | 2.13 |
| Incandescent Equivalent (W) | 60W |
| Luminous Flux (LM) | 950 |
| Maximum Overall Length (in) | 4.29 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | Mini Twist |
| Wattage (W) | 15W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
More Images

Satco 15W Mini Twist 2700K GU24 base Compact Fluorescent Light Bulb
Description
This Satco 15 watt Mini Twist compact fluorescent light bulb has a Warm White 2700K Color Temperature. It gives of a luminous flux of 950LM and has a rated life of 10,000 hours. The overall length is 4.29 inches and the CRI is 82. This mini twist bulb has a GU24 base.
Specs
| Base | GU24 |
| Color | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 2700K |
| Diameter (in) | 2.13 |
| Incandescent Equivalent (W) | 60W |
| Luminous Flux (LM) | 950 |
| Maximum Overall Length (in) | 4.29 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | Mini Twist |
| Wattage (W) | 15W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
This Satco 15 watt Mini Twist compact fluorescent light bulb has a Warm White 2700K Color Temperature. It gives of a luminous flux of 950LM and has a rated life of 10,000 hours. The overall length is 4.29 inches and the CRI is 82. This mini twist bulb has a GU24 base.
Specs
| Base | GU24 |
| Color | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 82 |
| Color Temperature (K) | 2700K |
| Diameter (in) | 2.13 |
| Incandescent Equivalent (W) | 60W |
| Luminous Flux (LM) | 950 |
| Maximum Overall Length (in) | 4.29 |
| Rated Life (Hours) | 10000 |
| Shape | Mini Twist |
| Wattage (W) | 15W |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |














