
Satco 15w T7 Incandescent 95Lm E12 Candelabra base 130v Clear Bulb
Description
Satco 15w T7 Incandescent Clear 2500 Average rated hours 95 Lumens Candelabra base 130v
Features:- Watts: 15W, Rated Life: 2500 hrs
- Volts: 130V, Shape: T7
- Base: Candelabra, Ansi Base: E12
- Finish: Clear, Lumens: 95L
- Temperature: Warm White, CCT (Kelvin): 2700K
Specs
| General | |
| Watts | 15W |
| Volts | 130V |
| Shape | T7 |
| Base | Candelabra |
| Ansi Base | E12 |
| Finish | Clear |
| CCT (Kelvin) | 2700K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 100 |
| Lumens | 95L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Rated Life | 2500 |
| Physical | |
| MOL | 2.25 |
| MOD | 0.88 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.21 |
| Compliance | |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
More Images


Satco 15w T7 Incandescent 95Lm E12 Candelabra base 130v Clear Bulb
Description
Satco 15w T7 Incandescent Clear 2500 Average rated hours 95 Lumens Candelabra base 130v
Features:- Watts: 15W, Rated Life: 2500 hrs
- Volts: 130V, Shape: T7
- Base: Candelabra, Ansi Base: E12
- Finish: Clear, Lumens: 95L
- Temperature: Warm White, CCT (Kelvin): 2700K
Specs
| General | |
| Watts | 15W |
| Volts | 130V |
| Shape | T7 |
| Base | Candelabra |
| Ansi Base | E12 |
| Finish | Clear |
| CCT (Kelvin) | 2700K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 100 |
| Lumens | 95L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Rated Life | 2500 |
| Physical | |
| MOL | 2.25 |
| MOD | 0.88 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.21 |
| Compliance | |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco 15w T7 Incandescent Clear 2500 Average rated hours 95 Lumens Candelabra base 130v
Features:- Watts: 15W, Rated Life: 2500 hrs
- Volts: 130V, Shape: T7
- Base: Candelabra, Ansi Base: E12
- Finish: Clear, Lumens: 95L
- Temperature: Warm White, CCT (Kelvin): 2700K
Specs
| General | |
| Watts | 15W |
| Volts | 130V |
| Shape | T7 |
| Base | Candelabra |
| Ansi Base | E12 |
| Finish | Clear |
| CCT (Kelvin) | 2700K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 100 |
| Lumens | 95L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Rated Life | 2500 |
| Physical | |
| MOL | 2.25 |
| MOD | 0.88 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.21 |
| Compliance | |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |
| RoHS Compliant | Yes |














