
Satco 175w BT28 Metal Halide HID Mogul base 4000k
Description
Satco 175w BT28 Metal Halide HID Mogul base 4000k
Features:
- Uniform light distribution
- Superior performance
- High Efficiency
- Open Rated
Specs
| UPC | 046135647734 |
| Watts | 175w |
| Lamp Shape | BT28 |
| Base | Mogul |
| ANSI Base | E39 |
| ANSI Code | M57/O |
| Lamp Code | MP175/BU-ONLY |
| Finish | Clear |
| MOL In Inches | 8-5/16'' |
| MOD In Inches | 3.50'' |
| Average Rated Hours | 10000 |
| Initial Lumens | 14400lm |
| Kelvin Temp | 4000k |
| Color | Cool White |
| Probe Start | Yes |
| Open Rated | Yes |
| CRI | 65 |
| Burning Position | BU +/- 15 |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Original: $86.99
-70%$86.99
$26.10More Images

Satco 175w BT28 Metal Halide HID Mogul base 4000k
Description
Satco 175w BT28 Metal Halide HID Mogul base 4000k
Features:
- Uniform light distribution
- Superior performance
- High Efficiency
- Open Rated
Specs
| UPC | 046135647734 |
| Watts | 175w |
| Lamp Shape | BT28 |
| Base | Mogul |
| ANSI Base | E39 |
| ANSI Code | M57/O |
| Lamp Code | MP175/BU-ONLY |
| Finish | Clear |
| MOL In Inches | 8-5/16'' |
| MOD In Inches | 3.50'' |
| Average Rated Hours | 10000 |
| Initial Lumens | 14400lm |
| Kelvin Temp | 4000k |
| Color | Cool White |
| Probe Start | Yes |
| Open Rated | Yes |
| CRI | 65 |
| Burning Position | BU +/- 15 |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco 175w BT28 Metal Halide HID Mogul base 4000k
Features:
- Uniform light distribution
- Superior performance
- High Efficiency
- Open Rated
Specs
| UPC | 046135647734 |
| Watts | 175w |
| Lamp Shape | BT28 |
| Base | Mogul |
| ANSI Base | E39 |
| ANSI Code | M57/O |
| Lamp Code | MP175/BU-ONLY |
| Finish | Clear |
| MOL In Inches | 8-5/16'' |
| MOD In Inches | 3.50'' |
| Average Rated Hours | 10000 |
| Initial Lumens | 14400lm |
| Kelvin Temp | 4000k |
| Color | Cool White |
| Probe Start | Yes |
| Open Rated | Yes |
| CRI | 65 |
| Burning Position | BU +/- 15 |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |






















