
Satco 18-in 15w T8 Fluorescent 3000K 845Lm G13 Bi Pin base Linear Bulb
Description
SATCO T8 linear fluorescent lamps are perfect for your lower watt and lumen needs. Sku S7925 offers 15 Watts and 3000K of warm white light to excel in general purpose lighting. Added benefits include long life along with energy savings.
Features:- Watts: 15W, Rated Life: 7500 hrs
- Shape: T8
- Base: Medium Bi Pin, Ansi Base: G13
- Finish: White, Lumens: 845L
- Temperature: Warm White, CCT (Kelvin): 3000K
- Warranty: 3 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 15W |
| Shape | T8 |
| Base | Medium Bi Pin |
| Ansi Base | G13 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 3000K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 50 |
| Lumens | 845L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 7500 |
| Electrical | |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 17.78 |
| MOD | 1 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.14 |
| Additional Information | |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| Safety Listing | Not Listed |
| Location Rating | Dry |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
Original: $12.00
-70%$12.00
$3.60More Images

Satco 18-in 15w T8 Fluorescent 3000K 845Lm G13 Bi Pin base Linear Bulb
Description
SATCO T8 linear fluorescent lamps are perfect for your lower watt and lumen needs. Sku S7925 offers 15 Watts and 3000K of warm white light to excel in general purpose lighting. Added benefits include long life along with energy savings.
Features:- Watts: 15W, Rated Life: 7500 hrs
- Shape: T8
- Base: Medium Bi Pin, Ansi Base: G13
- Finish: White, Lumens: 845L
- Temperature: Warm White, CCT (Kelvin): 3000K
- Warranty: 3 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 15W |
| Shape | T8 |
| Base | Medium Bi Pin |
| Ansi Base | G13 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 3000K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 50 |
| Lumens | 845L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 7500 |
| Electrical | |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 17.78 |
| MOD | 1 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.14 |
| Additional Information | |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| Safety Listing | Not Listed |
| Location Rating | Dry |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
SATCO T8 linear fluorescent lamps are perfect for your lower watt and lumen needs. Sku S7925 offers 15 Watts and 3000K of warm white light to excel in general purpose lighting. Added benefits include long life along with energy savings.
Features:- Watts: 15W, Rated Life: 7500 hrs
- Shape: T8
- Base: Medium Bi Pin, Ansi Base: G13
- Finish: White, Lumens: 845L
- Temperature: Warm White, CCT (Kelvin): 3000K
- Warranty: 3 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 15W |
| Shape | T8 |
| Base | Medium Bi Pin |
| Ansi Base | G13 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 3000K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 50 |
| Lumens | 845L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 7500 |
| Electrical | |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 17.78 |
| MOD | 1 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.14 |
| Additional Information | |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| Safety Listing | Not Listed |
| Location Rating | Dry |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |














