
Satco 18w 1300Lm 3500K Neutral White 2G11 base 120v T5 Compact Fluorescent Bulb
Description
Satco 18w 1300Lm 3500K Neutral White 2G11 base 120v T5 Compact Fluorescent Bulb
Features:- Watts: 18W, Rated Life: 12000 hrs
- Volts: 120V, Shape: T5
- Base: 2G11, Ansi Base: 2G11
- Finish: White, Lumens: 1300L
- Temperature: Neutral White, CCT (Kelvin): 3500K
- Warranty: 2 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 18W |
| Volts | 120V |
| Shape | T5 |
| Base | 2G11 |
| Ansi Base | 2G11 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 3500K |
| Temperature | Neutral White |
| CRI | 80 |
| Lumens | 1300L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 12000 |
| Electrical | |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 9 |
| MOD | 1.75 |
| Housing Color | White |
| Weight (lb.) | 0.14 |
| Additional Information | |
| Warranty | 2 Year Limited |
| Compliance | |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
More Images

Satco 18w 1300Lm 3500K Neutral White 2G11 base 120v T5 Compact Fluorescent Bulb
Description
Satco 18w 1300Lm 3500K Neutral White 2G11 base 120v T5 Compact Fluorescent Bulb
Features:- Watts: 18W, Rated Life: 12000 hrs
- Volts: 120V, Shape: T5
- Base: 2G11, Ansi Base: 2G11
- Finish: White, Lumens: 1300L
- Temperature: Neutral White, CCT (Kelvin): 3500K
- Warranty: 2 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 18W |
| Volts | 120V |
| Shape | T5 |
| Base | 2G11 |
| Ansi Base | 2G11 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 3500K |
| Temperature | Neutral White |
| CRI | 80 |
| Lumens | 1300L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 12000 |
| Electrical | |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 9 |
| MOD | 1.75 |
| Housing Color | White |
| Weight (lb.) | 0.14 |
| Additional Information | |
| Warranty | 2 Year Limited |
| Compliance | |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco 18w 1300Lm 3500K Neutral White 2G11 base 120v T5 Compact Fluorescent Bulb
Features:- Watts: 18W, Rated Life: 12000 hrs
- Volts: 120V, Shape: T5
- Base: 2G11, Ansi Base: 2G11
- Finish: White, Lumens: 1300L
- Temperature: Neutral White, CCT (Kelvin): 3500K
- Warranty: 2 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 18W |
| Volts | 120V |
| Shape | T5 |
| Base | 2G11 |
| Ansi Base | 2G11 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 3500K |
| Temperature | Neutral White |
| CRI | 80 |
| Lumens | 1300L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 12000 |
| Electrical | |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 9 |
| MOD | 1.75 |
| Housing Color | White |
| Weight (lb.) | 0.14 |
| Additional Information | |
| Warranty | 2 Year Limited |
| Compliance | |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |



















