
Satco 200w ED28 Metal Halide HID Mogul extended base 4000k
Description
Satco 200w ED28 Metal Halide HID Mogul extended base 4000k
Features:
- Uniform light distribution
- Superior performance
- High Efficiency
- Pulse Start
Specs
| UPC | 090444221475 |
| Watts | 200w |
| Lamp Shape | ED28 |
| Base | Mogul Extended |
| ANSI Base | EX39 |
| ANSI Code | M136/O |
| Lamp Code | MP200/V/UVS/PS |
| Finish | Clear |
| MOL In Inches | 8-5/16'' |
| MOD In Inches | 3.50'' |
| Average Rated Hours | 15000 |
| Initial Lumens | 20000lm |
| Kelvin Temp | 4000k |
| Color | Cool White |
| CRI | 65 |
| Burning Position | Vert+/-15 |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Satco 200w ED28 Metal Halide HID Mogul extended base 4000k
Description
Satco 200w ED28 Metal Halide HID Mogul extended base 4000k
Features:
- Uniform light distribution
- Superior performance
- High Efficiency
- Pulse Start
Specs
| UPC | 090444221475 |
| Watts | 200w |
| Lamp Shape | ED28 |
| Base | Mogul Extended |
| ANSI Base | EX39 |
| ANSI Code | M136/O |
| Lamp Code | MP200/V/UVS/PS |
| Finish | Clear |
| MOL In Inches | 8-5/16'' |
| MOD In Inches | 3.50'' |
| Average Rated Hours | 15000 |
| Initial Lumens | 20000lm |
| Kelvin Temp | 4000k |
| Color | Cool White |
| CRI | 65 |
| Burning Position | Vert+/-15 |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco 200w ED28 Metal Halide HID Mogul extended base 4000k
Features:
- Uniform light distribution
- Superior performance
- High Efficiency
- Pulse Start
Specs
| UPC | 090444221475 |
| Watts | 200w |
| Lamp Shape | ED28 |
| Base | Mogul Extended |
| ANSI Base | EX39 |
| ANSI Code | M136/O |
| Lamp Code | MP200/V/UVS/PS |
| Finish | Clear |
| MOL In Inches | 8-5/16'' |
| MOD In Inches | 3.50'' |
| Average Rated Hours | 15000 |
| Initial Lumens | 20000lm |
| Kelvin Temp | 4000k |
| Color | Cool White |
| CRI | 65 |
| Burning Position | Vert+/-15 |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |






















