
Satco 20w ALR12 GBF Frosted BA15d 12v 1.38 inch Halogen Bulb
Description
Satco Bayonet Light Bulb in Frosted Finish, 1.38 inches, Frosted
. Features:- Volt: 12v, Watts: 20w
- Base: BA15d, Shape: ALR12
- Finish: Frosted, Colortemp: 3000k
- Lumens: 750lm, CRI: 100
- Rated Life: 1,000 hrs, Dimmable
Specs
| Watts | 20w |
| Volts | 12v |
| Shape | ALR12 |
| Filament | C-8 |
| CCT (Kelvin) | 3000k |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 100 |
| Lumens | 750lm |
| Beam Spread | 32 |
| Spot Type | FL - Flood |
| CBCP | 350 |
| Dimmable | Dimmable |
| Hours Rated | 1000 hrs |
| MOL | 1.38 |
| MOD | 1.5 |
| Base | Bayonet Double Contact |
| ANSI Base | BA15d |
| Finish | Frosted |
| Lensed | Lensed Lamp |
| Housing Color | Silver |
| Additional Info | UV Block |
| Energy Star | No |
| CEC Status | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| SDS Sheet | Halogen Tungsten Lamp |
| Warranty | Avg. Rated Hour Limited |
Additional Info
Original: $19.43
-70%$19.43
$5.83More Images

Satco 20w ALR12 GBF Frosted BA15d 12v 1.38 inch Halogen Bulb
Description
Satco Bayonet Light Bulb in Frosted Finish, 1.38 inches, Frosted
. Features:- Volt: 12v, Watts: 20w
- Base: BA15d, Shape: ALR12
- Finish: Frosted, Colortemp: 3000k
- Lumens: 750lm, CRI: 100
- Rated Life: 1,000 hrs, Dimmable
Specs
| Watts | 20w |
| Volts | 12v |
| Shape | ALR12 |
| Filament | C-8 |
| CCT (Kelvin) | 3000k |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 100 |
| Lumens | 750lm |
| Beam Spread | 32 |
| Spot Type | FL - Flood |
| CBCP | 350 |
| Dimmable | Dimmable |
| Hours Rated | 1000 hrs |
| MOL | 1.38 |
| MOD | 1.5 |
| Base | Bayonet Double Contact |
| ANSI Base | BA15d |
| Finish | Frosted |
| Lensed | Lensed Lamp |
| Housing Color | Silver |
| Additional Info | UV Block |
| Energy Star | No |
| CEC Status | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| SDS Sheet | Halogen Tungsten Lamp |
| Warranty | Avg. Rated Hour Limited |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco Bayonet Light Bulb in Frosted Finish, 1.38 inches, Frosted
. Features:- Volt: 12v, Watts: 20w
- Base: BA15d, Shape: ALR12
- Finish: Frosted, Colortemp: 3000k
- Lumens: 750lm, CRI: 100
- Rated Life: 1,000 hrs, Dimmable
Specs
| Watts | 20w |
| Volts | 12v |
| Shape | ALR12 |
| Filament | C-8 |
| CCT (Kelvin) | 3000k |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 100 |
| Lumens | 750lm |
| Beam Spread | 32 |
| Spot Type | FL - Flood |
| CBCP | 350 |
| Dimmable | Dimmable |
| Hours Rated | 1000 hrs |
| MOL | 1.38 |
| MOD | 1.5 |
| Base | Bayonet Double Contact |
| ANSI Base | BA15d |
| Finish | Frosted |
| Lensed | Lensed Lamp |
| Housing Color | Silver |
| Additional Info | UV Block |
| Energy Star | No |
| CEC Status | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| SDS Sheet | Halogen Tungsten Lamp |
| Warranty | Avg. Rated Hour Limited |



















