
Satco 20w Halogen ALR12 GBF Shatter Proof 12v DC Bay base Frosted Bulb
Description
Satco 20w Halogen ALR12 GBF Frosted 2000 Average rated hours DC Bay base 12v Shatter Proof
Features:- Watts: 20W, Rated Life: 2000 hrs
- Volts: 12V, Shape: ALR12
- Base: Bayonet Double Contact, Ansi Base: BA15d
- Finish: Frost, Rated Life: 2000 hrs
- Temperature: Warm White, CCT (Kelvin): 2900K
Specs
| General | |
| Watts | 20W |
| Volts | 12V |
| Shape | ALR12 |
| Base | Bayonet Double Contact |
| Ansi Base | BA15d |
| Finish | Frost |
| CCT (Kelvin) | 2900K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 100 |
| Beam Spread | 34 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Rated Life | 2000 |
| Physical | |
| MOL | 1.38 |
| MOD | 1.5 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.06 |
| Compliance | |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
Original: $46.00
-70%$46.00
$13.80Satco 20w Halogen ALR12 GBF Shatter Proof 12v DC Bay base Frosted Bulb
Description
Satco 20w Halogen ALR12 GBF Frosted 2000 Average rated hours DC Bay base 12v Shatter Proof
Features:- Watts: 20W, Rated Life: 2000 hrs
- Volts: 12V, Shape: ALR12
- Base: Bayonet Double Contact, Ansi Base: BA15d
- Finish: Frost, Rated Life: 2000 hrs
- Temperature: Warm White, CCT (Kelvin): 2900K
Specs
| General | |
| Watts | 20W |
| Volts | 12V |
| Shape | ALR12 |
| Base | Bayonet Double Contact |
| Ansi Base | BA15d |
| Finish | Frost |
| CCT (Kelvin) | 2900K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 100 |
| Beam Spread | 34 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Rated Life | 2000 |
| Physical | |
| MOL | 1.38 |
| MOD | 1.5 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.06 |
| Compliance | |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco 20w Halogen ALR12 GBF Frosted 2000 Average rated hours DC Bay base 12v Shatter Proof
Features:- Watts: 20W, Rated Life: 2000 hrs
- Volts: 12V, Shape: ALR12
- Base: Bayonet Double Contact, Ansi Base: BA15d
- Finish: Frost, Rated Life: 2000 hrs
- Temperature: Warm White, CCT (Kelvin): 2900K
Specs
| General | |
| Watts | 20W |
| Volts | 12V |
| Shape | ALR12 |
| Base | Bayonet Double Contact |
| Ansi Base | BA15d |
| Finish | Frost |
| CCT (Kelvin) | 2900K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 100 |
| Beam Spread | 34 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Rated Life | 2000 |
| Physical | |
| MOL | 1.38 |
| MOD | 1.5 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.06 |
| Compliance | |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |
| RoHS Compliant | Yes |






















