
Satco 20w Halogen T4 180Lm Bi Pin G8 base 120v Clear Finish Bulb
Description
Satco 20w Halogen T4 Clear 2000 Average rated hours 180 Lumens Bi Pin G8 base 120v Carded
Features:- Watts: 20W, Rated Life: 2000 hrs
- Volts: 120V, Shape: T4
- Base: Bi Pin G8, Ansi Base: G8
- Finish: Clear, Lumens: 180L
- Temperature: Warm White, CCT (Kelvin): 2900K
Specs
| General | |
| Watts | 20W |
| Volts | 120V |
| Shape | T4 |
| Base | Bi Pin G8 |
| Ansi Base | G8 |
| Finish | Clear |
| CCT (Kelvin) | 2900K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 100 |
| Lumens | 180L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Rated Life | 2000 |
| Physical | |
| MOL | 1.81 |
| MOD | 0.5 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.01 |
| Compliance | |
| Safety Listing | Not Listed |
| Location Rating | Damp |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
More Images


Satco 20w Halogen T4 180Lm Bi Pin G8 base 120v Clear Finish Bulb
Description
Satco 20w Halogen T4 Clear 2000 Average rated hours 180 Lumens Bi Pin G8 base 120v Carded
Features:- Watts: 20W, Rated Life: 2000 hrs
- Volts: 120V, Shape: T4
- Base: Bi Pin G8, Ansi Base: G8
- Finish: Clear, Lumens: 180L
- Temperature: Warm White, CCT (Kelvin): 2900K
Specs
| General | |
| Watts | 20W |
| Volts | 120V |
| Shape | T4 |
| Base | Bi Pin G8 |
| Ansi Base | G8 |
| Finish | Clear |
| CCT (Kelvin) | 2900K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 100 |
| Lumens | 180L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Rated Life | 2000 |
| Physical | |
| MOL | 1.81 |
| MOD | 0.5 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.01 |
| Compliance | |
| Safety Listing | Not Listed |
| Location Rating | Damp |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco 20w Halogen T4 Clear 2000 Average rated hours 180 Lumens Bi Pin G8 base 120v Carded
Features:- Watts: 20W, Rated Life: 2000 hrs
- Volts: 120V, Shape: T4
- Base: Bi Pin G8, Ansi Base: G8
- Finish: Clear, Lumens: 180L
- Temperature: Warm White, CCT (Kelvin): 2900K
Specs
| General | |
| Watts | 20W |
| Volts | 120V |
| Shape | T4 |
| Base | Bi Pin G8 |
| Ansi Base | G8 |
| Finish | Clear |
| CCT (Kelvin) | 2900K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 100 |
| Lumens | 180L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Rated Life | 2000 |
| Physical | |
| MOL | 1.81 |
| MOD | 0.5 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.01 |
| Compliance | |
| Safety Listing | Not Listed |
| Location Rating | Damp |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |
| RoHS Compliant | Yes |



















