
Satco 22.5-in 40w 6500K Daylight G13 Bi Pin base T12 U-Bend Fluorescent Bulb
Description
Satco 22.5-in 40w 6500K Daylight G13 Bi Pin base T12 U-Bend Fluorescent Bulb
Features:- Watts: 40W, Rated Life: 18000 hrs
- Shape: T12
- Base: Medium Bi Pin, Ansi Base: G13
- Finish: Frost, Lumens: 2300L
- Temperature: Daylight, CCT (Kelvin): 6500K
- Warranty: 3 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 40W |
| Shape | T12 |
| Base | Medium Bi Pin |
| Ansi Base | G13 |
| Finish | Frost |
| CCT (Kelvin) | 6500K |
| Temperature | Daylight |
| CRI | 85 |
| Lumens | 2300L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 18000 |
| Electrical | |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 6 |
| MOD | 1.5 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.83 |
| Additional Information | |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
Additional Info
Original: $45.00
-70%$45.00
$13.50More Images


Satco 22.5-in 40w 6500K Daylight G13 Bi Pin base T12 U-Bend Fluorescent Bulb
Description
Satco 22.5-in 40w 6500K Daylight G13 Bi Pin base T12 U-Bend Fluorescent Bulb
Features:- Watts: 40W, Rated Life: 18000 hrs
- Shape: T12
- Base: Medium Bi Pin, Ansi Base: G13
- Finish: Frost, Lumens: 2300L
- Temperature: Daylight, CCT (Kelvin): 6500K
- Warranty: 3 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 40W |
| Shape | T12 |
| Base | Medium Bi Pin |
| Ansi Base | G13 |
| Finish | Frost |
| CCT (Kelvin) | 6500K |
| Temperature | Daylight |
| CRI | 85 |
| Lumens | 2300L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 18000 |
| Electrical | |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 6 |
| MOD | 1.5 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.83 |
| Additional Information | |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco 22.5-in 40w 6500K Daylight G13 Bi Pin base T12 U-Bend Fluorescent Bulb
Features:- Watts: 40W, Rated Life: 18000 hrs
- Shape: T12
- Base: Medium Bi Pin, Ansi Base: G13
- Finish: Frost, Lumens: 2300L
- Temperature: Daylight, CCT (Kelvin): 6500K
- Warranty: 3 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 40W |
| Shape | T12 |
| Base | Medium Bi Pin |
| Ansi Base | G13 |
| Finish | Frost |
| CCT (Kelvin) | 6500K |
| Temperature | Daylight |
| CRI | 85 |
| Lumens | 2300L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 18000 |
| Electrical | |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 6 |
| MOD | 1.5 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.83 |
| Additional Information | |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |



















