
Satco 24-in 14w T5 Fluorescent 3500K Neutral White G5 Bi Pin Base Linear Bulb
Description
Satco The SATCO S8126 T5 high performance fluorescent lamp measures 22 inches in length and offers 3500K of neutral white light. Delivering optimal illumination at a lower wattage, the linear tube is suitable for both residential and commercial use. The operating temperature is ballast-dependent for use in a variety of applications.
Features:- Watts: 14W, Rated Life: 30000 hrs
- Shape: T5
- Base: Miniature Bi Pin, Ansi Base: G5
- Finish: White, Lumens: 1350L
- Temperature: Neutral White, CCT (Kelvin): 3500K
- Warranty: 3 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 14W |
| Shape | T5 |
| Base | Miniature Bi Pin |
| Ansi Base | G5 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 3500K |
| Temperature | Neutral White |
| CRI | 85 |
| Lumens | 1350L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 30000 |
| Electrical | |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 22.19 |
| MOD | 0.63 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.12 |
| Additional Information | |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
Original: $23.00
-70%$23.00
$6.90More Images

Satco 24-in 14w T5 Fluorescent 3500K Neutral White G5 Bi Pin Base Linear Bulb
Description
Satco The SATCO S8126 T5 high performance fluorescent lamp measures 22 inches in length and offers 3500K of neutral white light. Delivering optimal illumination at a lower wattage, the linear tube is suitable for both residential and commercial use. The operating temperature is ballast-dependent for use in a variety of applications.
Features:- Watts: 14W, Rated Life: 30000 hrs
- Shape: T5
- Base: Miniature Bi Pin, Ansi Base: G5
- Finish: White, Lumens: 1350L
- Temperature: Neutral White, CCT (Kelvin): 3500K
- Warranty: 3 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 14W |
| Shape | T5 |
| Base | Miniature Bi Pin |
| Ansi Base | G5 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 3500K |
| Temperature | Neutral White |
| CRI | 85 |
| Lumens | 1350L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 30000 |
| Electrical | |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 22.19 |
| MOD | 0.63 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.12 |
| Additional Information | |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco The SATCO S8126 T5 high performance fluorescent lamp measures 22 inches in length and offers 3500K of neutral white light. Delivering optimal illumination at a lower wattage, the linear tube is suitable for both residential and commercial use. The operating temperature is ballast-dependent for use in a variety of applications.
Features:- Watts: 14W, Rated Life: 30000 hrs
- Shape: T5
- Base: Miniature Bi Pin, Ansi Base: G5
- Finish: White, Lumens: 1350L
- Temperature: Neutral White, CCT (Kelvin): 3500K
- Warranty: 3 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 14W |
| Shape | T5 |
| Base | Miniature Bi Pin |
| Ansi Base | G5 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 3500K |
| Temperature | Neutral White |
| CRI | 85 |
| Lumens | 1350L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Rated Life | 30000 |
| Electrical | |
| Operating Temperature | Ballast Dependent |
| Physical | |
| MOL | 22.19 |
| MOD | 0.63 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.12 |
| Additional Information | |
| Warranty | 3 Year Limited |
| Compliance | |
| California Status | Non-Compliant |
| Title 20 / 24 Status | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |














