
Satco 250w A21 Incandescent 8700Lm 3400K Neutral White 120v Frosted Bulb
Description
Satco 250w A21 Incandescent 8700Lm 3400K Neutral White 120v Frosted Bulb
Features:- Watts: 250W
- Volts: 120V, Shape: A21
- Base: Medium, Ansi Base: E26
- Finish: Frost, Lumens: 8700L
- Temperature: Neutral White, CCT (Kelvin): 3400K
Specs
| General | |
| Watts | 250W |
| Volts | 120V |
| Shape | A21 |
| Base | Medium |
| Ansi Base | E26 |
| Finish | Frost |
| CCT (Kelvin) | 3400K |
| Temperature | Neutral White |
| CRI | 100 |
| Lumens | 8700L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Rated Life | 4 |
| Physical | |
| MOL | 4.94 |
| MOD | 2.63 |
| Housing Color | None |
| Compliance | |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
More Images

Satco 250w A21 Incandescent 8700Lm 3400K Neutral White 120v Frosted Bulb
Description
Satco 250w A21 Incandescent 8700Lm 3400K Neutral White 120v Frosted Bulb
Features:- Watts: 250W
- Volts: 120V, Shape: A21
- Base: Medium, Ansi Base: E26
- Finish: Frost, Lumens: 8700L
- Temperature: Neutral White, CCT (Kelvin): 3400K
Specs
| General | |
| Watts | 250W |
| Volts | 120V |
| Shape | A21 |
| Base | Medium |
| Ansi Base | E26 |
| Finish | Frost |
| CCT (Kelvin) | 3400K |
| Temperature | Neutral White |
| CRI | 100 |
| Lumens | 8700L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Rated Life | 4 |
| Physical | |
| MOL | 4.94 |
| MOD | 2.63 |
| Housing Color | None |
| Compliance | |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco 250w A21 Incandescent 8700Lm 3400K Neutral White 120v Frosted Bulb
Features:- Watts: 250W
- Volts: 120V, Shape: A21
- Base: Medium, Ansi Base: E26
- Finish: Frost, Lumens: 8700L
- Temperature: Neutral White, CCT (Kelvin): 3400K
Specs
| General | |
| Watts | 250W |
| Volts | 120V |
| Shape | A21 |
| Base | Medium |
| Ansi Base | E26 |
| Finish | Frost |
| CCT (Kelvin) | 3400K |
| Temperature | Neutral White |
| CRI | 100 |
| Lumens | 8700L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Rated Life | 4 |
| Physical | |
| MOL | 4.94 |
| MOD | 2.63 |
| Housing Color | None |
| Compliance | |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |
| RoHS Compliant | Yes |






















