
Satco 250w ED28 Metal Halide HID Mogul base 4000k
Description
Satco 250w ED28 Metal Halide HID Mogul base 4000k
Features:
- Uniform light distribution
- Superior performance
- High Efficiency
- Pulse Star
Specs
| UPC | 090444948839 |
| Watts | 250w |
| Lamp Shape | ED28 |
| Base | Mogul |
| ANSI Base | E39 |
| ANSI Code | M58/E |
| Lamp Code | MS250/HOR |
| Finish | Clear |
| MOL In Inches | 8-5/16'' |
| MOD In Inches | 3.50'' |
| Average Rated Hours | 10000 |
| Initial Lumens | 23000lm |
| Kelvin Temp | 4000k |
| Color | Cool White |
| CRI | 65 |
| Burning Position | HOR+/-45 |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Original: $50.75
-70%$50.75
$15.22More Images

Satco 250w ED28 Metal Halide HID Mogul base 4000k
Description
Satco 250w ED28 Metal Halide HID Mogul base 4000k
Features:
- Uniform light distribution
- Superior performance
- High Efficiency
- Pulse Star
Specs
| UPC | 090444948839 |
| Watts | 250w |
| Lamp Shape | ED28 |
| Base | Mogul |
| ANSI Base | E39 |
| ANSI Code | M58/E |
| Lamp Code | MS250/HOR |
| Finish | Clear |
| MOL In Inches | 8-5/16'' |
| MOD In Inches | 3.50'' |
| Average Rated Hours | 10000 |
| Initial Lumens | 23000lm |
| Kelvin Temp | 4000k |
| Color | Cool White |
| CRI | 65 |
| Burning Position | HOR+/-45 |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco 250w ED28 Metal Halide HID Mogul base 4000k
Features:
- Uniform light distribution
- Superior performance
- High Efficiency
- Pulse Star
Specs
| UPC | 090444948839 |
| Watts | 250w |
| Lamp Shape | ED28 |
| Base | Mogul |
| ANSI Base | E39 |
| ANSI Code | M58/E |
| Lamp Code | MS250/HOR |
| Finish | Clear |
| MOL In Inches | 8-5/16'' |
| MOD In Inches | 3.50'' |
| Average Rated Hours | 10000 |
| Initial Lumens | 23000lm |
| Kelvin Temp | 4000k |
| Color | Cool White |
| CRI | 65 |
| Burning Position | HOR+/-45 |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |















