
Satco 250w ET18 Metal Halide HID Mogul base 4000k
Description
Satco 250w ET18 Metal Halide HID Mogul base 4000k
Features:
- Uniform light distribution
- Superior performance
- High Efficiency
Specs
| UPC | 046135644740 |
| Watts | 250w |
| Lamp Shape | ET18 |
| Base | Mogul |
| ANSI Base | E39 |
| ANSI Code | M58/E |
| Lamp Code | M250/U/ET18 |
| Finish | Clear |
| MOL In Inches | 9-3/4'' |
| MOD In Inches | 2-1/4'' |
| Average Rated Hours | 10000 |
| Initial Lumens | 22000lm |
| Kelvin Temp | 4000k |
| Color | Cool White |
| Probe Start | Yes |
| CRI | 65 |
| Burning Position | Universal |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Original: $52.99
-70%$52.99
$15.90More Images

Satco 250w ET18 Metal Halide HID Mogul base 4000k
Description
Satco 250w ET18 Metal Halide HID Mogul base 4000k
Features:
- Uniform light distribution
- Superior performance
- High Efficiency
Specs
| UPC | 046135644740 |
| Watts | 250w |
| Lamp Shape | ET18 |
| Base | Mogul |
| ANSI Base | E39 |
| ANSI Code | M58/E |
| Lamp Code | M250/U/ET18 |
| Finish | Clear |
| MOL In Inches | 9-3/4'' |
| MOD In Inches | 2-1/4'' |
| Average Rated Hours | 10000 |
| Initial Lumens | 22000lm |
| Kelvin Temp | 4000k |
| Color | Cool White |
| Probe Start | Yes |
| CRI | 65 |
| Burning Position | Universal |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco 250w ET18 Metal Halide HID Mogul base 4000k
Features:
- Uniform light distribution
- Superior performance
- High Efficiency
Specs
| UPC | 046135644740 |
| Watts | 250w |
| Lamp Shape | ET18 |
| Base | Mogul |
| ANSI Base | E39 |
| ANSI Code | M58/E |
| Lamp Code | M250/U/ET18 |
| Finish | Clear |
| MOL In Inches | 9-3/4'' |
| MOD In Inches | 2-1/4'' |
| Average Rated Hours | 10000 |
| Initial Lumens | 22000lm |
| Kelvin Temp | 4000k |
| Color | Cool White |
| Probe Start | Yes |
| CRI | 65 |
| Burning Position | Universal |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |






















