
Satco 25w PAR38 LED High Lumen E26 Base 120v CCT Tunable White Finish Bulb
Description
SATCO NUVO S11592 High Lumen, CCT Selectable PAR38 lamp is designed for versatile indoor and outdoor use. You can choose between a cozy 3000K warm light or a bright 5000K daylight at installation to achieve the desired ambiance. With a powerful 3000 lumens output, this lamp provides ample lighting, making it perfect for residential, commercial, hospitality, general lighting, recessed downlighting, and task lighting applications. Additionally, the wet location rating makes it ideal for outdoor flood lighting and landscape lighting.
Features:- Watts: 25W, Incandescent Equivalent: 250W
- Volts: 120V, Shape: PAR38
- Base: Medium, Ansi Base: E26
- Finish: White, Lumens: 3000L
- Temperature: Soft White to Natural Light, CCT (Kelvin): 3000K/5000K
- Warranty: 2 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 25W |
| Incandescent Equivalent | 250W |
| Volts | 120V |
| Shape | PAR38 |
| Base | Medium |
| Ansi Base | E26 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 3000K/5000K |
| Temperature | Soft White to Natural Light |
| CRI | 80 |
| Lumens | 3000L |
| Beam Spread | 40 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Rated Life | 15000 |
| Electrical | |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Power Factor | 0.9 |
| Operating Temperature | -20C (-4F) to 40C (104F) |
| Physical | |
| MOL | 5.24 |
| MOD | 4.84 |
| Housing Color | White |
| Weight (lb.) | 0.59 |
| Additional Information | |
| Rated For Enclosed Fixture | No |
| Warranty | 2 Year Limited |
| Compliance | |
| Safety Listing | cULus - Certified;cULus - Listed |
| Location Rating | Wet |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
Additional Info
Original: $76.00
-70%$76.00
$22.80More Images







Satco 25w PAR38 LED High Lumen E26 Base 120v CCT Tunable White Finish Bulb
Description
SATCO NUVO S11592 High Lumen, CCT Selectable PAR38 lamp is designed for versatile indoor and outdoor use. You can choose between a cozy 3000K warm light or a bright 5000K daylight at installation to achieve the desired ambiance. With a powerful 3000 lumens output, this lamp provides ample lighting, making it perfect for residential, commercial, hospitality, general lighting, recessed downlighting, and task lighting applications. Additionally, the wet location rating makes it ideal for outdoor flood lighting and landscape lighting.
Features:- Watts: 25W, Incandescent Equivalent: 250W
- Volts: 120V, Shape: PAR38
- Base: Medium, Ansi Base: E26
- Finish: White, Lumens: 3000L
- Temperature: Soft White to Natural Light, CCT (Kelvin): 3000K/5000K
- Warranty: 2 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 25W |
| Incandescent Equivalent | 250W |
| Volts | 120V |
| Shape | PAR38 |
| Base | Medium |
| Ansi Base | E26 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 3000K/5000K |
| Temperature | Soft White to Natural Light |
| CRI | 80 |
| Lumens | 3000L |
| Beam Spread | 40 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Rated Life | 15000 |
| Electrical | |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Power Factor | 0.9 |
| Operating Temperature | -20C (-4F) to 40C (104F) |
| Physical | |
| MOL | 5.24 |
| MOD | 4.84 |
| Housing Color | White |
| Weight (lb.) | 0.59 |
| Additional Information | |
| Rated For Enclosed Fixture | No |
| Warranty | 2 Year Limited |
| Compliance | |
| Safety Listing | cULus - Certified;cULus - Listed |
| Location Rating | Wet |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
SATCO NUVO S11592 High Lumen, CCT Selectable PAR38 lamp is designed for versatile indoor and outdoor use. You can choose between a cozy 3000K warm light or a bright 5000K daylight at installation to achieve the desired ambiance. With a powerful 3000 lumens output, this lamp provides ample lighting, making it perfect for residential, commercial, hospitality, general lighting, recessed downlighting, and task lighting applications. Additionally, the wet location rating makes it ideal for outdoor flood lighting and landscape lighting.
Features:- Watts: 25W, Incandescent Equivalent: 250W
- Volts: 120V, Shape: PAR38
- Base: Medium, Ansi Base: E26
- Finish: White, Lumens: 3000L
- Temperature: Soft White to Natural Light, CCT (Kelvin): 3000K/5000K
- Warranty: 2 Year Limited
Specs
| General | |
| Watts | 25W |
| Incandescent Equivalent | 250W |
| Volts | 120V |
| Shape | PAR38 |
| Base | Medium |
| Ansi Base | E26 |
| Finish | White |
| CCT (Kelvin) | 3000K/5000K |
| Temperature | Soft White to Natural Light |
| CRI | 80 |
| Lumens | 3000L |
| Beam Spread | 40 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Rated Life | 15000 |
| Electrical | |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Power Factor | 0.9 |
| Operating Temperature | -20C (-4F) to 40C (104F) |
| Physical | |
| MOL | 5.24 |
| MOD | 4.84 |
| Housing Color | White |
| Weight (lb.) | 0.59 |
| Additional Information | |
| Rated For Enclosed Fixture | No |
| Warranty | 2 Year Limited |
| Compliance | |
| Safety Listing | cULus - Certified;cULus - Listed |
| Location Rating | Wet |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| FCC Compliant | Yes |



















