
Satco 300w PAR56 Sealed beam 3850Lm GX16d Mogul End Prong base 120v Clear Bulb
Description
Satco 300w sealed beam PAR56 2000 Average rated hours 3850 Lumens Mogul End Prong base 120v
Features:- Watts: 300W
- Volts: 120V, Shape: PAR56
- Base: Mogul End Prong, Ansi Base: GX16d
- Finish: Clear, Lumens: 3850L
- Rated Life: 2000 hrs, Yes-Dimmable
Specs
| General | |
| Watts | 300W |
| Volts | 120V |
| Shape | PAR56 |
| Base | Mogul End Prong |
| Ansi Base | GX16d |
| Finish | Clear |
| Lumens | 3850L |
| Beam Spread | 10 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Rated Life | 2000 |
| Physical | |
| MOL | 5 |
| MOD | 7 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.52 |
| Compliance | |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
More Images





Satco 300w PAR56 Sealed beam 3850Lm GX16d Mogul End Prong base 120v Clear Bulb
Description
Satco 300w sealed beam PAR56 2000 Average rated hours 3850 Lumens Mogul End Prong base 120v
Features:- Watts: 300W
- Volts: 120V, Shape: PAR56
- Base: Mogul End Prong, Ansi Base: GX16d
- Finish: Clear, Lumens: 3850L
- Rated Life: 2000 hrs, Yes-Dimmable
Specs
| General | |
| Watts | 300W |
| Volts | 120V |
| Shape | PAR56 |
| Base | Mogul End Prong |
| Ansi Base | GX16d |
| Finish | Clear |
| Lumens | 3850L |
| Beam Spread | 10 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Rated Life | 2000 |
| Physical | |
| MOL | 5 |
| MOD | 7 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.52 |
| Compliance | |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco 300w sealed beam PAR56 2000 Average rated hours 3850 Lumens Mogul End Prong base 120v
Features:- Watts: 300W
- Volts: 120V, Shape: PAR56
- Base: Mogul End Prong, Ansi Base: GX16d
- Finish: Clear, Lumens: 3850L
- Rated Life: 2000 hrs, Yes-Dimmable
Specs
| General | |
| Watts | 300W |
| Volts | 120V |
| Shape | PAR56 |
| Base | Mogul End Prong |
| Ansi Base | GX16d |
| Finish | Clear |
| Lumens | 3850L |
| Beam Spread | 10 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Rated Life | 2000 |
| Physical | |
| MOL | 5 |
| MOD | 7 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.52 |
| Compliance | |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |
| RoHS Compliant | Yes |















