
Satco 30w T7 Incandescent 130v E17 Intermediate base Clear Finish Bulb
Description
SATCO S2750 30 watt T7 incandescent bulb with 100 CRI for superior light rendering is perfect for the home or office. The clear bulb features an intermediate base and a beam spread of 360 degrees. With a temperature of 2700 Kelvins, this lamp provides 2,500 hours of warm white light.
Features:- Watts: 30W, Rated Life: 2500 hrs
- Volts: 130V, Shape: T7
- Base: Intermediate, Ansi Base: E17
- Finish: Clear, Lumens: 150L
- Temperature: Warm White, CCT (Kelvin): 2700K
Specs
| General | |
| Watts | 30W |
| Volts | 130V |
| Shape | T7 |
| Base | Intermediate |
| Ansi Base | E17 |
| Finish | Clear |
| CCT (Kelvin) | 2700K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 100 |
| Lumens | 150L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Rated Life | 2500 |
| Physical | |
| MOL | 2.25 |
| MOD | 0.896 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.02 |
| Compliance | |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |
Additional Info
More Images


Satco 30w T7 Incandescent 130v E17 Intermediate base Clear Finish Bulb
Description
SATCO S2750 30 watt T7 incandescent bulb with 100 CRI for superior light rendering is perfect for the home or office. The clear bulb features an intermediate base and a beam spread of 360 degrees. With a temperature of 2700 Kelvins, this lamp provides 2,500 hours of warm white light.
Features:- Watts: 30W, Rated Life: 2500 hrs
- Volts: 130V, Shape: T7
- Base: Intermediate, Ansi Base: E17
- Finish: Clear, Lumens: 150L
- Temperature: Warm White, CCT (Kelvin): 2700K
Specs
| General | |
| Watts | 30W |
| Volts | 130V |
| Shape | T7 |
| Base | Intermediate |
| Ansi Base | E17 |
| Finish | Clear |
| CCT (Kelvin) | 2700K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 100 |
| Lumens | 150L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Rated Life | 2500 |
| Physical | |
| MOL | 2.25 |
| MOD | 0.896 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.02 |
| Compliance | |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
SATCO S2750 30 watt T7 incandescent bulb with 100 CRI for superior light rendering is perfect for the home or office. The clear bulb features an intermediate base and a beam spread of 360 degrees. With a temperature of 2700 Kelvins, this lamp provides 2,500 hours of warm white light.
Features:- Watts: 30W, Rated Life: 2500 hrs
- Volts: 130V, Shape: T7
- Base: Intermediate, Ansi Base: E17
- Finish: Clear, Lumens: 150L
- Temperature: Warm White, CCT (Kelvin): 2700K
Specs
| General | |
| Watts | 30W |
| Volts | 130V |
| Shape | T7 |
| Base | Intermediate |
| Ansi Base | E17 |
| Finish | Clear |
| CCT (Kelvin) | 2700K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 100 |
| Lumens | 150L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Rated Life | 2500 |
| Physical | |
| MOL | 2.25 |
| MOD | 0.896 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.02 |
| Compliance | |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |
















