
Satco 39w T4 SE Metal Halide HID G8.5 base 3000k
Description
Satco 39w T4 SE Metal Halide HID G8.5 base 3000k
Features:
- Uniform light distribution
- Superior performance
- High Efficiency
- Pulse Start
Specs
| UPC | 045923062018 |
| Watts | 39w |
| Lamp Shape | T4 SE |
| Base | G8.5 |
| ANSI Base | G8.5 |
| ANSI Code | M130/E |
| Lamp Code | CDM35/TC/830 |
| Finish | Clear |
| MOL In Inches | 3-11/32'' |
| MOD In Inches | 0.50'' |
| Average Rated Hours | 9000 |
| Initial Lumens | 3300lm |
| Kelvin Temp | 3000k |
| Color | Warm White |
| Pulse Start | Yes |
| CRI | 81 |
| Burning Position | Universal |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Original: $111.99
-70%$111.99
$33.60Satco 39w T4 SE Metal Halide HID G8.5 base 3000k
Description
Satco 39w T4 SE Metal Halide HID G8.5 base 3000k
Features:
- Uniform light distribution
- Superior performance
- High Efficiency
- Pulse Start
Specs
| UPC | 045923062018 |
| Watts | 39w |
| Lamp Shape | T4 SE |
| Base | G8.5 |
| ANSI Base | G8.5 |
| ANSI Code | M130/E |
| Lamp Code | CDM35/TC/830 |
| Finish | Clear |
| MOL In Inches | 3-11/32'' |
| MOD In Inches | 0.50'' |
| Average Rated Hours | 9000 |
| Initial Lumens | 3300lm |
| Kelvin Temp | 3000k |
| Color | Warm White |
| Pulse Start | Yes |
| CRI | 81 |
| Burning Position | Universal |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco 39w T4 SE Metal Halide HID G8.5 base 3000k
Features:
- Uniform light distribution
- Superior performance
- High Efficiency
- Pulse Start
Specs
| UPC | 045923062018 |
| Watts | 39w |
| Lamp Shape | T4 SE |
| Base | G8.5 |
| ANSI Base | G8.5 |
| ANSI Code | M130/E |
| Lamp Code | CDM35/TC/830 |
| Finish | Clear |
| MOL In Inches | 3-11/32'' |
| MOD In Inches | 0.50'' |
| Average Rated Hours | 9000 |
| Initial Lumens | 3300lm |
| Kelvin Temp | 3000k |
| Color | Warm White |
| Pulse Start | Yes |
| CRI | 81 |
| Burning Position | Universal |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |












