
Satco 400w ED37 Metal Halide HID Mogul base 4000k
Description
Satco 400w ED37 Metal Halide HID Mogul base 4000k
Features:
- Uniform light distribution
- Superior performance
- High Efficiency
- Pulse Star
Specs
| UPC | 045923042690 |
| Watts | 400w |
| Lamp Shape | ED37 |
| Base | Mogul |
| ANSI Base | E39 |
| ANSI Code | S51/E |
| Lamp Code | MH400W/BU/LU/ED37/4K/E39 |
| Finish | Clear |
| MOL In Inches | 11-1/2'' |
| MOD In Inches | 4.63'' |
| Average Rated Hours | 20000 |
| Initial Lumens | 36000lm |
| Kelvin Temp | 4000k |
| Color | Cool White |
| Pulse Start | Yes |
| CRI | 65 |
| Burning Position | BU +/- 15 |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Original: $74.51
-70%$74.51
$22.35More Images

Satco 400w ED37 Metal Halide HID Mogul base 4000k
Description
Satco 400w ED37 Metal Halide HID Mogul base 4000k
Features:
- Uniform light distribution
- Superior performance
- High Efficiency
- Pulse Star
Specs
| UPC | 045923042690 |
| Watts | 400w |
| Lamp Shape | ED37 |
| Base | Mogul |
| ANSI Base | E39 |
| ANSI Code | S51/E |
| Lamp Code | MH400W/BU/LU/ED37/4K/E39 |
| Finish | Clear |
| MOL In Inches | 11-1/2'' |
| MOD In Inches | 4.63'' |
| Average Rated Hours | 20000 |
| Initial Lumens | 36000lm |
| Kelvin Temp | 4000k |
| Color | Cool White |
| Pulse Start | Yes |
| CRI | 65 |
| Burning Position | BU +/- 15 |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco 400w ED37 Metal Halide HID Mogul base 4000k
Features:
- Uniform light distribution
- Superior performance
- High Efficiency
- Pulse Star
Specs
| UPC | 045923042690 |
| Watts | 400w |
| Lamp Shape | ED37 |
| Base | Mogul |
| ANSI Base | E39 |
| ANSI Code | S51/E |
| Lamp Code | MH400W/BU/LU/ED37/4K/E39 |
| Finish | Clear |
| MOL In Inches | 11-1/2'' |
| MOD In Inches | 4.63'' |
| Average Rated Hours | 20000 |
| Initial Lumens | 36000lm |
| Kelvin Temp | 4000k |
| Color | Cool White |
| Pulse Start | Yes |
| CRI | 65 |
| Burning Position | BU +/- 15 |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |






















