
Satco 400w ED37 Metal Halide HID Mogul base Coated 3700k
Description
Satco 400w ED37 Metal Halide HID Mogul base Coated 3700k
Features:
- Uniform light distribution
- Superior performance
- High Efficiency
- Pulse Star
Specs
| UPC | 090444260917 |
| Watts | 400w |
| Lamp Shape | ED37 |
| Base | Mogul |
| ANSI Base | E39 |
| ANSI Code | M59/O |
| Lamp Code | MS400/C/BU |
| Finish | Coated |
| MOL In Inches | 11-1/2'' |
| MOD In Inches | 4.63'' |
| Average Rated Hours | 20000 |
| Initial Lumens | 38000lm |
| Kelvin Temp | 3700k |
| Color | Cool White |
| Open Rated | Yes |
| CRI | 70 |
| Burning Position | BU +/- 15 |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Original: $56.15
-70%$56.15
$16.84More Images

Satco 400w ED37 Metal Halide HID Mogul base Coated 3700k
Description
Satco 400w ED37 Metal Halide HID Mogul base Coated 3700k
Features:
- Uniform light distribution
- Superior performance
- High Efficiency
- Pulse Star
Specs
| UPC | 090444260917 |
| Watts | 400w |
| Lamp Shape | ED37 |
| Base | Mogul |
| ANSI Base | E39 |
| ANSI Code | M59/O |
| Lamp Code | MS400/C/BU |
| Finish | Coated |
| MOL In Inches | 11-1/2'' |
| MOD In Inches | 4.63'' |
| Average Rated Hours | 20000 |
| Initial Lumens | 38000lm |
| Kelvin Temp | 3700k |
| Color | Cool White |
| Open Rated | Yes |
| CRI | 70 |
| Burning Position | BU +/- 15 |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco 400w ED37 Metal Halide HID Mogul base Coated 3700k
Features:
- Uniform light distribution
- Superior performance
- High Efficiency
- Pulse Star
Specs
| UPC | 090444260917 |
| Watts | 400w |
| Lamp Shape | ED37 |
| Base | Mogul |
| ANSI Base | E39 |
| ANSI Code | M59/O |
| Lamp Code | MS400/C/BU |
| Finish | Coated |
| MOL In Inches | 11-1/2'' |
| MOD In Inches | 4.63'' |
| Average Rated Hours | 20000 |
| Initial Lumens | 38000lm |
| Kelvin Temp | 3700k |
| Color | Cool White |
| Open Rated | Yes |
| CRI | 70 |
| Burning Position | BU +/- 15 |
| CA Title 20 | Lawful for sale in California |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Yes |
| CA Prop 65 Material | Mercury |






















