
Satco 40w A15 Teflon Shatter Proof Incandescent 280Lm 130v Frosted Bulb
Description
Satco 40w A15 Incandescent Frost 2500 Average rated hours 280 Lumens Medium base 130v Teflon Shatter Proof
Features:- Watts: 40W, Rated Life: 2500 hrs
- Volts: 130V, Shape: A15
- Base: Medium, Ansi Base: E26
- Finish: Frost, Lumens: 280L
- Temperature: Warm White, CCT (Kelvin): 2700K
Specs
| General | |
| Watts | 40W |
| Volts | 130V |
| Shape | A15 |
| Base | Medium |
| Ansi Base | E26 |
| Finish | Frost |
| CCT (Kelvin) | 2700K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 100 |
| Lumens | 280L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Rated Life | 2500 |
| Physical | |
| MOL | 3.5 |
| MOD | 1.88 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.1 |
| Additional Information | |
| Installation Notes | Shatterproof coated incandescent lamps should not be used in close proximity to live poultry or birds |
| Compliance | |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
More Images

Satco 40w A15 Teflon Shatter Proof Incandescent 280Lm 130v Frosted Bulb
Description
Satco 40w A15 Incandescent Frost 2500 Average rated hours 280 Lumens Medium base 130v Teflon Shatter Proof
Features:- Watts: 40W, Rated Life: 2500 hrs
- Volts: 130V, Shape: A15
- Base: Medium, Ansi Base: E26
- Finish: Frost, Lumens: 280L
- Temperature: Warm White, CCT (Kelvin): 2700K
Specs
| General | |
| Watts | 40W |
| Volts | 130V |
| Shape | A15 |
| Base | Medium |
| Ansi Base | E26 |
| Finish | Frost |
| CCT (Kelvin) | 2700K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 100 |
| Lumens | 280L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Rated Life | 2500 |
| Physical | |
| MOL | 3.5 |
| MOD | 1.88 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.1 |
| Additional Information | |
| Installation Notes | Shatterproof coated incandescent lamps should not be used in close proximity to live poultry or birds |
| Compliance | |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco 40w A15 Incandescent Frost 2500 Average rated hours 280 Lumens Medium base 130v Teflon Shatter Proof
Features:- Watts: 40W, Rated Life: 2500 hrs
- Volts: 130V, Shape: A15
- Base: Medium, Ansi Base: E26
- Finish: Frost, Lumens: 280L
- Temperature: Warm White, CCT (Kelvin): 2700K
Specs
| General | |
| Watts | 40W |
| Volts | 130V |
| Shape | A15 |
| Base | Medium |
| Ansi Base | E26 |
| Finish | Frost |
| CCT (Kelvin) | 2700K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 100 |
| Lumens | 280L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Rated Life | 2500 |
| Physical | |
| MOL | 3.5 |
| MOD | 1.88 |
| Housing Color | None |
| Weight (lb.) | 0.1 |
| Additional Information | |
| Installation Notes | Shatterproof coated incandescent lamps should not be used in close proximity to live poultry or birds |
| Compliance | |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |
| RoHS Compliant | Yes |



















