
Satco 40w T9 Incandescent 160Lm E26 Medium base 120v Clear Finish Bulb
Description
Satco 40w T9 Incandescent Clear 3000 Average rated hours 160 Lumens Medium base 120v
Features:- Watts: 40W, Rated Life: 30000 hrs
- Volts: 120V, Shape: T9
- Base: Medium, Ansi Base: E26
- Finish: Clear, Lumens: 160L
- Temperature: Warm White, CCT (Kelvin): 2700K
Specs
| General | |
| Watts | 40W |
| Volts | 120V |
| Shape | T9 |
| Base | Medium |
| Ansi Base | E26 |
| Finish | Clear |
| CCT (Kelvin) | 2700K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 100 |
| Lumens | 160L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Rated Life | 3000 |
| Physical | |
| MOL | 5.5 |
| MOD | 1.13 |
| Housing Color | None |
| Compliance | |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
More Images






Satco 40w T9 Incandescent 160Lm E26 Medium base 120v Clear Finish Bulb
Description
Satco 40w T9 Incandescent Clear 3000 Average rated hours 160 Lumens Medium base 120v
Features:- Watts: 40W, Rated Life: 30000 hrs
- Volts: 120V, Shape: T9
- Base: Medium, Ansi Base: E26
- Finish: Clear, Lumens: 160L
- Temperature: Warm White, CCT (Kelvin): 2700K
Specs
| General | |
| Watts | 40W |
| Volts | 120V |
| Shape | T9 |
| Base | Medium |
| Ansi Base | E26 |
| Finish | Clear |
| CCT (Kelvin) | 2700K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 100 |
| Lumens | 160L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Rated Life | 3000 |
| Physical | |
| MOL | 5.5 |
| MOD | 1.13 |
| Housing Color | None |
| Compliance | |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |
| RoHS Compliant | Yes |
Additional Info
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Description
Satco 40w T9 Incandescent Clear 3000 Average rated hours 160 Lumens Medium base 120v
Features:- Watts: 40W, Rated Life: 30000 hrs
- Volts: 120V, Shape: T9
- Base: Medium, Ansi Base: E26
- Finish: Clear, Lumens: 160L
- Temperature: Warm White, CCT (Kelvin): 2700K
Specs
| General | |
| Watts | 40W |
| Volts | 120V |
| Shape | T9 |
| Base | Medium |
| Ansi Base | E26 |
| Finish | Clear |
| CCT (Kelvin) | 2700K |
| Temperature | Warm White |
| CRI | 100 |
| Lumens | 160L |
| Beam Spread | 360 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Rated Life | 3000 |
| Physical | |
| MOL | 5.5 |
| MOD | 1.13 |
| Housing Color | None |
| Compliance | |
| California Status | Lawful for sale |
| Title 20 / 24 Status | Lawful for sale |
| RoHS Compliant | Yes |




















